Дефіс у вигуках. Кома та знак оклику при вигуках.
Урок № 99
Тема. Дефіс у вигуках. Кома та знак оклику при вигуках.
Мета: пояснити учням особливості правопису вигуків та навчити правильно розставля
ти розділові знаки в реченнях із вигуками; удосконалювати навички правильно
го інтонування речень з вигуками; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення;
виховувати любов до природи, навколишнього середовища.
Очікувані результати: учні вміють знаходити вигуки в реченнях, відрізняють вигуки від часток;
правильно пишуть вигуки й розставляють розділові знаки при них; аналізують
тексти щодо ролі в них вигуків, доречно використовують їх у власному мов
ленні.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, таблиця.
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
І. АктуА л І з А ц І я опорних знА нь учнІ в
Перевірка домашнього завдання. ;
Бесіда. ;
— Яка частина мови називається вигуком?
— Чим відрізняється вигук від самостійних частин мови?
А від службових?
— Чи пов’язаний вигук граматично із членами речення?
— У яких випадках він буває членом речення?
— Назвіть групи вигуків за значенням.
ІІ. МотивА ц І я н А вчА льної д І яльностІ школяр І в.
о голошення теМ и й Мети уроку
Завдання учням. ;
Проаналізуйте вигуки, особливості їх будови, вимови, значення.
Спробуйте сформулювати правило вживання дефіса у вигуках.
Ох, дзень, ну, агов, няв-няв, бом-бом, хо-хо, ой-ой-ой, ж-ж-ж-ж, тс-с-с, а-а-ах, пу-гу-у-у.
ІІІ. с прийняття й з Асвоєння учняМ и нА вчА льного МАтер ІА лу
Робота з підручником. ;
[1] § 40 (с. 273–278); впр. 544, 546 (письмово), 553 (усно).
[2] § 44; впр. 338, 339 (письмово).
Опрацювання таблиці. ;
Р ОЗДІ л ОВІ ЗНАК и ПР и В иг УКАХ
Правила Приклади
Повторювані вигуки пишуться через дефіс Ох хо хо! Чого тільки не було. «Ойой ой! —
заплакав бідний хлопець ( І. Франко)
Після вигуків найчастіше ставиться кома О, матуся буде вам дуже рада. ( Леся Українка)
Знак оклику ставиться, якщо вигук стоїть на
початку речення і вимовляється з виразною
окличною інтонацією
гей! А ти що тут таке?
геть з воза! (М. Коцюбинський )
Вигук з обох боків виділяється комами, якщо
він стоїть у середині речення
Весно, ох, довго ж на тебе чекати. (І. Франко)
якщо вигуки о, ой стоять перед звертанням, то
після них, перед звертанням кома не ставиться
О царю лютий, творце зла. (Т. Шевченко)
Практична робота. ;
виразно прочитайте речення. Проаналізуйте про інтонацію в речен -нях із вигуками. де можуть стояти вигуки? Які розділові знаки вжи -ваються при них?
Ой гиля-гиля, гусоньки, на став! Гей, лети, мій коню, сте -пом і ярами, розбий мою тугу в бою з ворогами. О Боже мій ми-лий! Що я наробила! Ой летіла горлиця через сад, через сад, гей!
Розпустила пір’ячко на весь сад, гей, на весь сад! ( Нар. творч .)
IV. зА крІ плення знА нь, уМІнь тА н А вичок учнІ в
Тренувальні вправи. ;
1. Спишіть, вставляючи, де треба, дефіс і розставляючи пропущені роз -ділові знаки. обґрунтуйте їх постановку.
Ой уже тая стежка білим снігом припала. Ну то хоч раз
послухай — не завадить. Пробі чоловіче чи ти вже в голову зай-шов, чи що? Цур пек щезай. Ой лишенько Як страшно! Ха ха
ха. Овва А батько мій їх всіх потопить! (Із тв. Лесі Українки )
2. Спишіть, підкреслюючи вигуки. в изначте їх роль у тексті. Зробіть
письмовий розбір першого і другого вигуків. Назвіть наявні при-йменники й частки.
УХ І ОХ
Ми на груші,— Ух!
Раптом чуєм:
Гух! Ох!
Потім тільки Гець!
Що воно за Грець!
Подивились: Ох!
То ми долі Вдвох!
(Г. Бойко )
3. Перепишіть, розкриваючи дужки. Зробіть висновок про те, як пи -шуться вигуки.
Ай(ай)ай, ку(ку), бр(р)р, му(у)у, ках(ках)ках, гав(гав), ха(ха)
ха, ой(ой)ой.
Творче завдання. ;
Складіть три речення, в яких би вигук О виражав різні почуття, і одне,
де б вигук О був підсилювальною часткою.
Спостереження-відтворення. ;
відтворіть і запишіть голоси: ворони, горобця, горлиці, солов’я; коня,
корови, собаки, качки, курки.
Пояснювальний диктант. ;
Запишіть речення. Поясніть значення часток у них.
Ой, не повіває буйний вітер та із чистого поля, — Ой не
жди, не жди того козаченька, видно, така доля. Ой доле людська,
чом ти неправдива, що до інших дуже щира, а до нас зрадлива.
(Нар. творч .) Віють вітри, віють буйні, аж дерева гнуться. О, як бо-лить моє серце, а сльози не ллються. ( І. Котляревський ) Обізвалась зо -зуля в діброві, розсипа сумовите «ку-ку»... Ах, ця рань голубина
червнева, ах, це літо у барвах й росі! (О. Донченко ) Безмежнеє поле
в сніжному завою, ох, дай мені обширу й волі! (І. Франко) «Тру-ту-ту-ту-у!» — все вище і вище підіймає над лісами свою переможну
мелодію ріг. (М. Стельмах)
V. д о МАшнє зА вдА ння
[1] § 40 (с. 273–278); впр. 548 (письмово).
[2] § 44; впр. 342 (письмово).
Індивідуальне завдання. Написати твір-мініатюру «Чим багатий наш
народ?», використовуючи спонукальні речення з вигуками.
VІ. пІ дбиття пІ дсу М к І в уроку
Заключна бесіда. ;
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Де ми можемо застосувати ці знання?
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Дефіс у вигуках. Кома та знак оклику при вигуках.", із категорії "Конспекти", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
- Конспекти
- 08.04.2014
- 1917