Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова. Повторення та узагальнення теми «Дієприкметник».
Урок № 43
Тема. Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова. Повторення та узагальнення теми
«Дієприкметник».
Мета: повторити, узагальнити й систематизувати вивчене про дієприкметник; на
вчити виконувати розбір дієприкметника як частини мови; розвивати логічне
мислення, вміння оперувати лінгвістичними термінами, застосовувати знання
в нестандартних ситуаціях; виховувати потребу пізнавати мовні глибини.
Очікувані результати: учні знають загальне значення дієприкметника, його морфологічні ознаки,
синтаксичну роль; знаходять у реченні дієприкметники; вміють розбирати діє
прикметник як особливу форму дієслова; пояснюють орфограми й пунктограми;
знаходять і виправляють у реченні помилки на вивчені орфографічні, граматичні
й пунктуаційні правила; визначають дієприкметники активного й пасивного ста
ну; засоби їх творення.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Тип уроку: систематизація й узагальнення вивченого матеріалу.
Хід уроку
І. МотивА ц І я н А вчА льної д І яльностІ школяр І в.
о голошення теМ и й Мети уроку
— Ви закінчили вивчення великої теми «Дієприкметник».
Тож сьогодні треба систематизувати знання і з’ясувати рівень
підготовленості до тематичного оцінювання: що ви добре засво -їли, а над чим ще потрібно попрацювати. Роботу на уроці ми
побудуємо у формі «Захист проектів».
ІІ. о сновний зМІст роботи
Методичний коментар. ;
Клас об’єднується у три групи, кожна з яких має захистити
свій проект.
І група — «Теоретики» (захищають проект з теми «Дієприк-метник — особлива форма дієслова»).
ІІ група — «Практики» (готують і захищають практичні
зав дання).
ІІІ група — «Рецензенти» (дають оцінку роботі теоретиків
і практиків).
Робота в групах. ;
І група «Теоретики».
Повідомлення на заздалегідь підготовлену тему «дієприкметник —
особлива форма дієслова» у формі таблиці (розробка дієприкметника
як особливої форми дієслова).
Дієприкметник
Початкова форма
Вид
Час
Стан
Рід
Число
Відмінок
Синтаксична роль
ІІ група «Практики»
Заповніть таблицю, складену теоретиками, використовуючи всі діє-прикметники з поданого вірша.
Полем мені наговорена
Мово моя українська,
Батьківська, материнська.
Я тебе знаю не вивчену,
Просту, домашню, звичну.
Не з-за морів прикликану.
Не з словників насмикану.
Ти у мені із кореня —
Полем мені наговорена,
Дзвоном коси прокована,
В чистій воді смакована,
Болем очей продивлена,
Смутком багать продимлена,
З хлібом у душу всмоктана,
В поті людськім намокнута,
З кров’ю моєю змішана
І аж до скону залишена
В серці моїм. Ти звеш сюди
Добрих людей до бесіди.
(В. Бичко )
ІІІ група «рецензенти»
Проаналізуйте роботу групи теоретиків і практиків.
Напишіть твір-мініатюру, розпочавши його словами: Виконавши впра-ву, складену моїм однокласником, я хочу сказати... ( використовуйте
дієприкметники активного і пасивного стану.)
Творче спостереження. ;
визначте, якими частинами мови є виділені слова.
Битий шлях, битий вітром колос, вихована людина, вихована бать -ками дочка.
Практична робота. ;
Спишіть речення, додаючи замість крапок дієприкметники з довідки
та розставляючи розділові знаки.
... за день сонце лягало спочивати. Я сидів на дереві ...
солодким хвилюванням і слухав вічну музику природи. Тугою ...
вічне древо української пісні. ( Із тв. А. Пашкевича) Мовчать каштани ...
і мляві. ( В. Симоненко) М’ята і любисток ... в народних піснях і вір-шах українських поетів є зіллям, яким лікуються, прикрашають
землю. (А. Коваль)
Д о в і д к а: охоплений, натомлений, повитий, оспіваний,
стомлений.
Творче завдання. ;
Складіть речення із поданими словосполученнями. Запишіть їх, роз-кривши дужки.
(Не)прогріта сонцем земля; (не)просохле на вітрі бадилля; (не)
скопані ділянки; (не)почорнілий з часом паркан; (не)посіяна трава.
Навчальне редагування. ;
відредагуйте речення.
Діти гралися на привезеному піску нещодавно водієм ван -тажівки. Павло підняв монету, лежачу на підлозі. Поступово ми
звикли до шуму, будучого нас. На свіжому снігу чітко виднівся
слід, залишений, схоже лисицею.
Пунктуаційна вікторина. ;
Спишіть текст. визначте дієприкметникові звороти. Поставте розді -лові знаки.
Живе й розквітає решетилівське килимарство, відзначене
на десятках міжнародних виставок. Експонати музею відбивають
історію фабрики. На сучасних з любов’ю виготовлених стендах
розміщені створені художниками ескізи. Вражають сорочки гап -товані руками майстринь взірці вишивок зібрані шанувальниками
цього народного мистецтва. Є тут і любовно виготовлені учнями
гобелени. Багата майстрами Полтавщина.
(Із журналу)
Проблемне завдання. ;
відгадайте загадки, випишіть дієприкметники разом зі словами, до
яких вони відносяться. Усно визначте вид, рід, число і відмінок діє-прикметників. Зробіть морфологічний розбір виділених слів.
Поле не міряне, вівці не лічені, пастух рогатий. Рівненька до-рожка посипана горошком. Біжать коні булані, на них вузди по -рвані; ми хотіли перейнять,— вони сіна не їдять. Не кущ, а з
листочками; не сорочка, а зшита; не людина, а навчає. (Нар. твор.)
V. д о МАшнє зА вдА ння
1. Підготуватися до контрольної роботи.
2. [1] § 21 (с. 144–145); впр. 246 (письмово).
[2] § 19 (с. 89); впр. 161 (письмово).
VI. пІ дбиття пІ дсу М к І в уроку
Інтерактивна вправа «Опитування-інтерв’ю». ;
(Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».)
— Що вам найбільше сподобалося на уроці?
— Яка група найкраще працювала?
Аргументоване оцінювання. ;
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова. Повторення та узагальнення теми «Дієприкметник».", із категорії "Конспекти", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
- Конспекти
- 12.02.2014
- 2400