Розділові знаки між частинами складносурядного речення
 
Розділові знаки між частинами складносурядного речення

 

Між частинами складносурядного речення ставимо кому, крапку з комою, тире. 

Між частинами складносурядного речення здебільшого ставимо кому, за змістом простих речень події відбуваються одночасно або послідовно. НАПРИКЛАД: Нове століття вже на видноколі, і час новітню створює красу (Л.Костенко). 

Не ставимо кому між двома частинами складносурядного речення, з'єднаними одиничним сполучником і(й), та (в значенні і), або, чи, у таких випадках: 
• якщо обидві частини мають спільне слово (сполучення слів). НАПРИКЛАД: 1. На річцібухикнуло весло та злякано пискнув кулик (М. Стельмах).  2. В одну мить розсунувся простір і стали ближчими зорі (Ю.Мушкетик)
• якщо речення питальне, спонукальне чи окличне. НАПРИКЛАД: Чого світання так ясніє в полі і ген сріблиться пісенька дзвінка? (М.Стельмах). 

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! 
Між однорідними членами речення, з'єднаними одиничними сполучниками чи, або, та (в значенні і), і(й), кому не ставимо, а між частинами складносурядного речення, з'єднаними цими ж сполучниками, кому здебільшого ставимо. 

ПОРІВНЯЙТЕ : 
1. Сонце прокинеться й усміхнеться небу. 
2. Соние прокинеться, й  зійдуть росою  отави. 
3. Завтра  соние прокинеться й  зійдуть росою  отави. 


Між частинами складносурядного речення ставимо тире, якщо обидві частини виражають причинно-наслідкові відношення, різке протиставлення або швидку зміну подій. У таких реченнях друга частина вимовляється з підсиленням тону, перед нею витримується пауза. НАПРИКЛАД: 1. Чужих два слова в пісні буде — і пісня вся тоді чужа! (Д.Павличко). 2. Ще мить — і сад загубить пишну вроду (Д.Луценко). 

Між ускладненими або далекими за змістом частинами складносурядного речення ставимокрапку з комою. НАПРИКЛАД: Усе зраділо, стрічаючи день; і день зрадів, розцвітаючи, ясний, теплий, погожий  (Панас Мирний). 

Вправа 1.
І. Спишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки та розкриваючи дужки. У яких реченнях обидві частини мають спільне слово (сполучення слів)? Підкресліть це слово (сполучення слів). 


1. Сяйливо блима (ясно)зорий сад і місяць тане в ночі на долоні (Г.Дудка). 2. Місяць зблід і разом з цим зблідли скорботні солдатські обли(ч,чч)я (Г.Тютюнник). 3. А за Дніпром купалися в мар(е,и)ві знайомі мені вже села й куріли димки над садками (Г.Тютюнник). 4. Або рибку з'їсти або на дно сісти (Нар. творчість). 5. Уже давно стояла ніч над з(е,и)млею і зорі виблискували з темного неба (Панас Мирний). 6. І вже каштанам (ні)коли дрімати і сонце (не)надивиться (з)гори на їх носи, рум'яні і кирпаті, на витівки, на ігри дітвори  (В.Симоненко). 7. Десь пл(е,и)вуть дощі по ши(б,п)ках і бредуть сніги в полях  (Є. Сарапулова). 
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Розділові знаки між частинами складносурядного речення", із категорії "Конспекти", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід