Розвиток зв’язного мовлення. Усний твір-роздум на тему дискусійного характеру.
Урок № 97
Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Усний твір-роздум на тему дискусійного характеру.
Мета: актуалізувати знання учнів про типи мовлення, дати поняття про дискусію, по
яснити особливості композиції твору роздуму дискусійного характеру; вчити
створювати власне висловлювання; розвивати уяву, логічне й образне мислення,
усне мовлення; формувати культуру розумової праці; виховувати відповідаль
ність за власні вчинки, прагнення робити добро.
Очікувані результати: учні знають відомості про стилі та типи мовлення; уміють розрізняти
поняття «дискусія» і «диспут», складати усний твірроздум; осмислюють тему,
ідею, проблеми тексту; добирають потрібний мовний матеріал; уміють грамот
но викладати думки; помічають і виправляють недоліки у власному й чужому
мовленні.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, словник іншомовних слів*.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. АктуА л І з А ц І я опорних знА нь учнІ в
Перевірка домашнього завдання. ;
Бесіда. ;
— Пригадайте, що ви знаєте про типи мовлення, зокрема
про роздум.
— Які види роздумів ви знаєте, які особливості їх побудови?
— Над якими роздумами вам доводилося працювати раніше?
ІІ. МотивА ц І я н А вчА льної д І яльностІ школяр І в.
о голошення теМ и й Мети уроку
— Кожен із вас має власне ставлення до явищ життя. Оцін-ка різних людей тієї чи іншої проблеми може бути неоднаковою.
У зв’язку із цим виникають суперечки, дискусії, диспути.
З’ясуйте лексичне значення цих слів, при потребі скорис -тайтеся тлумачним словником. Яка різниця між даними понят -тями? Де найчастіше можемо спостерігати дискусії та диспути?
* Тут і далі вчитель може використати видання: Семотюк О. П. Сучасний словник
іншомовних слів.— Х.: Веста: Вид-во «Ранок».
ІІІ. основний зМІст роботи
Творче завдання. ;
Прочитайте подані учнівські твори. Зіставте їх. визначте тему й основ -ну думку кожного з них. автори цих творів упевнені, що вони склали
роздум дискусійного характеру. а ви як вважаєте? д ля доказу ско-ристайтеся поданою нижче пам’яткою.
ПОБУДОВА РОЗДУМУ ДиСКУСІЙНОГО ХАРАКТЕРУ
1. Зачин (що спонукало взяти участь у дискусії).
2. Основна частина.
Теза, яку обстоює або спростовує автор.
Аргументи та приклади.
3. Висновки.
НАША ДОПОМОГА
У нашому класі є учні, які потребують допомоги в навчан-ні. Особливу тривогу викликав у всіх Сашко. Ось ми й вирішили
йому допомогти. Займалися з ним різними предметами: математи -кою, фізикою, рідною та англійською мовами майже всю першу
чверть. Скоро в Сашка з’явилися дев’ятки, а деколи й десятки.
І зараз Сашко вже вчиться добре. Допомогли йому в цьому одно-класники, а особливо — його сила волі, працелюбність, бажання
бути не гіршим від інших учнів.
Чи ПОТРІБНО ДОПОМАГАТи УЧНЯМ У НАВЧАННІ
Уявіть ситуацію: Федько захворів і майже місяць не ходив
до школи. Звичайно, він відстав від усіх. Та чи добре було б,
якби такому учневі ніхто не допоміг у навчанні? Адже деякі
вважають, що це його особиста справа.
На мою думку, наш обов’язок — допомагати тим, хто через
хворобу пропустив багато уроків, а також тим, хто через пустощі
й лінощі не встигає в навчанні. Щоправда, бувають і такі учні,
які вважають: це не потрібно.
Думаю, до таких школярів треба знайти підхід і зробити
все для того, щоб вони усвідомили: навчання — це природна
потреба кожної людини.
Робота з підручником. ;
[1] С. 150–153; впр. 258 (усно).
[2] § 52 (с. 208–209); впр. 399 (усно).
Словникова робота. ;
Диспут — публічна суперечка на суспільну або наукову тему.
Дискусія — публічна суперечка, метою якої є з’ясування
й протиставлення різних точок зору на спірне питання, пошук
та виявлення істини.
Полеміка — боротьба принципово протилежних думок із
приводу того чи іншого питання, публічна суперечка з метою
відстояти власну точку зору й спростувати думку опонента.
Складання тез твору-роздуму. ;
Прочитайте наведені нижче слова й протилежні характеристики до
них. в иберіть такі пари, які можуть викликати дискусію. Складіть
можливі варіанти відповідей, тобто тези роздуму дискусійного ха -рактеру.
Навчання: задоволення — нудьга; сумна необхідність —
природна потреба.
Дружба: справжня — несправжня; рівноправна — підко-рення один одному.
Домашня праця: цікава — нецікава, приносить радість —
безрадісна, невдячна.
Ознайомлення з темами твору-роздуму. ;
ОРІЄНТОВНІ ТЕМи
«Чи кожна людина може стати видатною?»
«Чи може домашня праця приносити радість».
Складання з учнями усного твору-роздуму. ;
Заслуховування усних висловлювань. ;
Редагування та аналіз творів. ;
IV. до МАшнє зА вдА ння
1. [1] С. 150–153; впр. 261 (письмово).
[2] § 52 (с. 208–209); впр. 400 (письмово).
2. Скласти план твору на дискусійну тему (за власним вибором).
V. пІ дбиття пІ дсу М к І в уроку
Заключна бесіда. ;
— Який життєвий урок ви сьогодні отримали?
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Розвиток зв’язного мовлення. Усний твір-роздум на тему дискусійного характеру.", із категорії "Конспекти", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
- Конспекти
- 08.04.2014
- 2264