Складнопідрядне речення з підрядним з'ясувальним і підрядним означальним
 
Складнопідрядне речення з підрядним з'ясувальним і підрядним означальним

Складнопідрядним реченням з підрядним означальним називається таке складне речення, у якому підрядна частина виконує функцію розгорнутого означення й пояснює в головній частині іменник, займенник або слово іншої частини мови в значенні іменника. Підрядна означальна частина відповідає на питання який? чий? котрий? і приєднується до головної підрядними сполучниками або сполучними словами. НАПРИКЛАД: 1. Я з тих країв, де над Дніпром цвітуть, шумлять гаі (М. Нагнибіда). 
 

 
2. Спинився біля струмка, що біг Хрещатим яром (В. Шевчук). 
 

 
В аналізованих реченнях підрядна частина стоїть після означуваного слова. Але, якщо підрядна частина пояснює в головній займенник, то вона може стояти й перед головною частиною. НАПРИКЛАД: Хто літом працює до поту, той зимою поїсть в охоту.
                                                         підрядна частина 

Складнопідрядним реченням з підрядним з'ясувальним називається складне речення, у якому підрядна частина з'ясовує, пояснює в головній частині значення дієслова-присудка або інших частин мови. НАПРИКЛАД Раптом виявилося, що Павка великий винахідник-конструктор (О. Копиленко). 

 

 
У цьому реченні підрядна з'ясувальна частина пояснює в головній дієслово виявилося, яке вимагає конкретизації, бо без цього його значення неповне. 
Підрядні з'ясувальні відповідають на питання непрямих відмінків і приєднуються до головної частини за допомогою сполучників і сполучних слів. Підрядна частина стосовно головної може займати будь-яке місце. 

 

 

Вправа 1.
Впишіть у табличку спочатку номери речень з підрядною з'ясувальною частиною, а потім - означальною. Одне з поданих речень має підрядну обставинну частину. Визначте його. Поставте пропущені розділові знаки.


1. Більше 100 років тому було винайдено іграшку що досі подобається багатьом дітям. 2. У 1902 році австрійський художник Ріхард Штайфф запропонував своїй тітоньці щоб вона пошила маленьке ведмежа намальоване ним для дітей. 3. Тітонька Маргарет пошила ведмежа з такою шубкою як у справжнього ведмедя. 4. Племінник не захотів гратися цією іграшною і вирішив що краще на ній заробити гроші. 5. Один американський торговець помітивши ведмежа на ярмаркові запитав чи зможуть йому пошити 3000 таких іграшок. 6. Ось так і з'явився в Америці плюшевий ведмедик якого назвали Тедді. 7. Мабуть м'які іграшки не зникнуть і через 100 років адже всі діти люблять гратися з маленькими звірятами зайчатами, лисенятами слоненятами єнотами та неодмінно ведмежатами (З журн.).

 
1 - р  3 - а  5 - к  7 - б

2 - с  4 - о  6 - т

Підставте під вписані номери складнопідрядних речень літери і дізнаєтесь, хто автор вислову "Я знаю, що я нічого не знаю".
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Складнопідрядне речення з підрядним з'ясувальним і підрядним означальним", із категорії "Конспекти", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід