Складнопідрядне речення з підрядними місця й часу
 
Складнопідрядне речення з підрядними місця й часу

Складнопідрядним реченням з підрядним місця називається таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на місце або напрям дії, про яку йдеться в головній частині.НАПРИКЛАД; Де громи гриміли смертю огняною, зливи прошуміли сивою стіною  (А.Малишко). 
 

У складнопідрядних реченнях з підрядними місця підрядна частина пояснює головну частину в цілому, відповідає на питання де? куди? звідки? і приєднується сполучними словами де, куди, звідки. У головній частині цим словам можуть відповідати вказівні слова тут, там, туди, звідти, скрізь, всюди, кудись тощо. НАПРИКЛАД: Де воля родиться, там загиба  зневіра (Д.Павличко). 

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! 
У складнопідрядних реченнях з підрядними місця сполучні слова де, куди, звідки є прислівниками і виконують синтаксичну роль обставини. НАПРИКЛАД: Над озером, деплачуть верби, стоїть вродлива мавка чорноброва (Л. Забашта). 

Складнопідрядним реченням з підрядним часу називається таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на час або тривалість дії, про яку йдеться в головній частині.НАПРИКЛАД: 1. Як на землю зійду з космічних висот, до струмка припаду між зелених осок (Л.Татаренко). 
 

2. Люди перестають мислити тоді, коли перестають читати (Д.Дідро). 
 
 
У складнопідрядних реченнях з підрядними часу підрядна частина стосується всієї головної частини, відповідає на питання коли? відколи? як довго? з якого часу? до якого часу? та приєднується до головної сполучниками коли, як, відтоді як, після того як, з того часу як, як тільки, тільки що, скоро, ледве, щойно або сполучними словами відколи, поки, доки, аж поки,аж доки. У головній частині цим словам можуть відповідати вказівні слова тоді, доти, до тих пір, до того часу тощо. НАПРИКЛАД: Я люблю їхати на поле тоді, як ниви зеленіютьта хвилюються, зеленими хвилями (І. Нечуй-Левицький). Підрядна часу, як і підрядна місця, стосовно головної частини може займати будь-яке місце. 
 
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! 
У складнопідрядних реченнях з підрядними часу, де зв'язок оформлюється сполучниками після того як, з того часу як, кому можна ставити як перед усім сполучником, так і після вказівної частини (перед як). Характер відношень від цього не міняється; міняється лише склад головної й підрядної частин та інтонаційне оформлення. 
 
 
Вправа 1. 
І. Відновіть і запишіть прислів'я, поєднавши подані головні та підрядні частини. Намалюйте схеми до речень.


Підрядні частини 
Куди голка 
Куди ніч 
Куди серце лежить 
Де відвага 
Де свої б'ються 
Де згода панує 
Де м'яко стелять 
Де рідний край 

Головні частини 
туди й день 
там і горе танцює 
хай чужі не заважають 
там твердо спати 
туди й нитка 
там під вербою рай 
там перемога 
туди й око глядить 
Вправа 2.
Впишіть у табличку спочатку номери речень з підрядною частиною місця, а потім – з підрядною частиною часу. Поставте пропущені розділові знаки.

1. Коли перший будівничий Пізанської вежі помітив відхилення першого поверху споруди на 4 сантиметри він утік. 2. Інші архітектори взялися за розбудову вежі аж тоді як минуло 164 роки. 3. Тепер там де стоїть знаменита вежа стараються нічого нового не забудовувати. 4. Кажуть вежа впаде коли пройде ще 50 – 100 років. 5. Уже зараз пізанці там де лежатимуть рештки вежі планують відкрити виставку руїн знаменитої пам’ятки архітектури. 

1 – б

2 – л

3 – р

4 – е

5 – а

Підставте під вписані номери речень літери і прочитаєте прізвище автора вислову «Розум людини сильніший від її кулаків».
 
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Складнопідрядне речення з підрядними місця й часу", із категорії "Конспекти", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід