Складнопідрядні речення з підрядними допустовими і наслідковими
 
Складнопідрядні речення з підрядними допустовими і наслідковими


Складнопідрядним реченням з підрядним наслідковим називається таке складне речення, у якому підрядна частина вказує на наслідок дії, про яку йдеться в головній частині. Листя горобини з зеленого стало жовтим, так що його важко було відрізнити від ягід (В.Гжицький).  [ ],  (так що  ). 

Підрядна наслідкова частина майже завжди займає місце після головної частини і приєднується сполучником так що, який не розділяється комою. Від головної частини до підрядної питання поставити неможливо. 

 

РОЗРІЗНЯЙТЕ!
(підрядна способу дії і ступеня) 

1. Очерет шумів так, що заглушав навіть думки (М. Коцюбинський). 
 

(підрядна наслідкова) 

2. Погода стояла тепла і сонячна, так що шибки на вікнах аж миготіли (Г. Тютюнник). 

Складнопідрядним реченням з підрядним допустовим називається таке складне речення, у якому підрядна частина виражає твердження, всупереч якому дія головної частини все ж відбувається.  1. Хоч земля вся укрита снігами, моє серце в цвіту (В.Сосюра). 

 


2. Йшли в степи майстри ланів, дарма що дощ холодний сіяв (Д. Луценко). 
 


Підрядна допустова частина відповідає на питання незважаючи на що? всупереч чому? і приєднується до головної сполучниками хоч (хоча); дарма що; незважаючи на те, 
що; хай; нехай; нащо
; сполучними словами куди не; де не; скільки не; як не; які не.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! 
Якщо підрядна допустова частина стоїть перед головною частиною, у реченні можуть бути протиставні сурядні сполучники а, та, зате, проте, однак, але.  1.  Хоч і тепло вже,  а осінь вже підходить крадькома (Н. Забіла).  2. Хоч козацька держава існувала недовго, однак вона мала вирішальний вплив на розвиток національної свідомості  (із журналу). 


Вправа 1.
І. Спишіть речення, виділяючи підрядні частини  комами.  Підкресліть підрядні сполучники. Укажіть підрядні наслідкові. Що вони означають? Чи можна до них поставити питання? Накресліть схеми речень. 


1. Попенко, запихаючись булкою на весь рот так що за обома щоками його наче два кулаки стриміло усміхнувся очима (Панас Мирний).  2. Теплий туман слався по полю і налив балку по самі вінці так що дерева потопали в ньому  (М. Коцюбинський). 3. Хлопці вийшли до села з заходу так що тепер їм не було чого боятися  (Г. Тютюнник). 4. Місяць, підводячись вгору, пірнає в загустілу хмару так що видніється лише срібний край (М. Стельмах). 5. Молоді, чорняві скрипалі позакидали голови назад так що на їх ледве держалися шапки (І. Нечуй-Левицький). 6. Здоровенний дуб розлягся, розширився своїм 
кострубатим* гіллям так що аж темно під ним (М. Коцюбинський). 

* Кострубатий  — (рос.) косматый, корявый. 

 


Вправа 2.
Утворіть і запишіть із поданих пар простих речень складнопідрядні з підрядними наслідковими. Визначте засоби зв'язку частин речень. 


1. Агрегати працювали справно. Норми кожного дня працівники перевиконували. 
2. Безперервно лив дощ. Ріка почала виходити з берегів. 
3. Хлопці стояли під деревом у тіні. їх ніхто не міг побачити. 
4. Учитель добре пояснив тему уроку. Усі учні засвоїли матеріал. 
5. Літо було дощове. Трава виросла соковита. 


Вправа 3.
Із поданих речень виберіть складнопідрядні з підрядними допустовими. Поставте чотирнадцять пропущених ком.


1. Того хто тупцює на місці жодні перешкоди не зупинять. 2. Борис Савич дарма що не любив ув'язуватись в подібні дискусії цього разу все ж подав голос. 3. В дитинствві ми всі ще такі як задумала доля. 4. Моя далека юнь ти не здаєшся сном хоч зморшки на чолі все глибшають у мене. 5. Хоч був на слово гострий змовчав Стефан. 6. Цінуй чужі думки але не настільки щоб привласнювати їх. 7. Дарма що сніг хрумкотить під ногами але весна своє бере. 8. Нехай я отруєна злою журбою та в пісні на всяку отруту є лік. 9. Якщо людина відрікається родової пам'яті вона спроможна на все. 10. І хоч життя послало йому калюжу замість океану душа в нього була океанська.


У вибраних реченнях підкресліть останні літери і дізнаєтеся, хто автор вислову "Ніколи щастя не ставило людину на таку висоту, щоб вона не потребувала друга".

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Складнопідрядні речення з підрядними допустовими і наслідковими", із категорії "Конспекти", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід