Словотворчі норми — правильне творення слів.
Урок № 66
Тема. Словотворчі норми — правильне творення слів.
Мета: актуалізувати, узагальнити й систематизувати
знання учнів про способи творення слів; удоско
налювати вміння розрізняти стилістичне забарв
лення словотворчих засобів мови, визначати їх
стилістичну функцію; розвивати культуру усного
та писемного мовлення, збагачувати словнико
вий запас школярів; виховувати любов до рідного
слова.
обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Хід УРоКУ
і . А КТУАлізА ція опоР ниХ зн А нь У чнів
1. п еревірка домашнього завдання.
2. Бесіда.
— Що вивчає словотвір?
— Чим відрізняється морфеміка від словотвору?
— Які способи словотвору ви знаєте?
— Поясніть стилістичне використання засобів словотвору.
— Дайте тлумачення поняття «мовна норма».
— Що, на ваш погляд, означає словотворчі норми?
іі . оГ оло Ш ення Т е М и, М е Т и й з А вдА нь УРо КУ
ііі . МоТ ивА ція н А вчА льної діяльнос Т і ШКоля Р ів
IV. с п Р ийня ТТ я й з А своєння У чняМ и нА вчА льно Г о МАТ е -Р і А л У
1. Групова робота з підручником.
y Прочитайте теоретичний матеріал підручника, складіть
опору.
1 ш а г р у п а — конспект;
2 г а г р у п а — алгоритм;
3 тя група — таблицю;
4 т а г р у п а — практичні завдання для закріплення мате
ріалу.
2. п резентація результатів групової роботи.
3. в иконання завдань, розроблених учнями.
V. зАКР іплення вивчено Го МАТ е Р і А л У
1. Робота з підручником.
(Учитель пропонує учням виконати вправи з підручника.)
2. Тренувальні вправи.
1) Поясніть, яким способом утворилися подані прислівники. До
беріть до них твірні слова. Побудуйте речення так, щоб подані
слова вживалися в значенні то прислівника, то іменника.
Авансом, бігцем, бочком, живцем, гуртом, викрутасом, до
лом, жартом, загалом, ладком, вовком, зозулею, степом.
2) До кожного слова відшукайте твірне. Визначте твірну осно
ву. До першої колонки запишіть слова, утворені лекси
ко синтаксичним способом (зрощення), до другої — осно
воскладанням. Знайдіть у них спільні та відмінні риси
у словотворенні.
Долічерева, утридорога, держиморда, віддавна, донедавна,
здавна, кіновиставка, лісосмуга, тернослива, звечора, вільно
відпущена, впівголоса, запанібрата, торфорозробка, впівоберта,
матиймачуха, піваркуша, навтікача, споконвіків, напередодні,
щодекади, засвітла, досхочу, попідтинню, замолоду.
3) Від слів хліб, син , брат , сестра утворіть похідні із суфіксами
зменшеності та пестливості, а потім згрубілості. Побудуйте
з ними речення. Визначте, якого стилістичного відтінку нада
ють вони тексту.
3. с амостійна робота.
y Зробіть словотвірний і морфемний аналіз слів.
Послідовник, порадник, пристінок, розчерк, вартівник, під
дзеркальник, шовкомотальний, шовкомотальник.
VI. п ід Б и ТТ я підсУМК ів УРо КУ
VII. д о МАШнє зА вдА ння
1. Вивчити теоретичний матеріал підручника.
2. Зробити словотвірний і морфемний аналіз слів затінок,
притулок , пасинок , дворушник , правопорушник або ви
конати вправу з підручника.
- Конспекти
- 18.04.2014
- 2665