Види речень за метою висловлювання. Окличні речення. Порядок слів у реченні. Логічний наголос
 

Урок  8

Тема:  ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ. ОКЛИЧНІ РЕЧЕННЯ. ПОРЯДОК СЛІВ У РЕЧЕННІ. ЛОГІЧНИЙ НАГОЛОС

Мета повторити вивчене про види речень за метою висловлювання, за інтонаційним оформленням; дати поняття про порядок слів у реченні, логічний наголос; розвивати вміння редагувати текст; виховувати любов до навчання.

Обладнання: підручник, робочий зошит для 8 класу.

Хід уроку

І. Організаційний момент (повідомлення теми і мети уроку)

ІІ. Мотивація навчання школярів (повідомлення завдань уроку)

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання (вправа 69, ст. 39, правила ст. 38 – 41).

Поділіть текст на речення і запишіть, ставлячи потрібні розділові знаки.

Довкола лежала упокорена осінню земля. Мовчали прибиті легкою позолотою ліси і гаї, німували озера й ставки, навіть річка Трубіж немовби спинила свій плин, підставивши своє очеретяне плесо журавлиним ключам. Крила диких качок колошкали ранкові тумани над дзеркалом річки. Десь в очеретах бив хвостищем по воді старезний вирлоокий сом. Зелені жаби зледачіли під осінь, мовчки перестрибували по багнистому купинню.

IVСприйняття і засвоєння матеріалу

1. Вступне слово вчителя (про порядок слів у реченні, логічний наголос).

2. Робота з підручником (читання правил ст. 44 - 45).

3. Вправа 50 з робочого зошита для 8 класу, ст. 21.

Підкресліть сполучення слів, у яких правильний слово порядок.

Широка ріка, зробив хтось, діти веселі, спортивний майданчик, шумить водограй, я повернувсяговорять про насрозумні словасестра прочитала, твір писати, створити шедевр,весна прокинулась, схилились верби.

4. Вправа 51 з робочого зошита, ст. 21, (речення 1 - 3).

Відновіть прямий порядок слів у реченнях.

1. Любо так коханою землею йти і пити вітер рідний без кінця.

Любо так йти коханою землею і пити без кінця рідний вітер.

2. У небі яскравому айстрами білосніжними пропливають хмари.

У яскравому небі білосніжними айстрами хмари пропливають.

3. Кружляє сніг перший уже над землею і падає тихо.

Перший сніг уже над землею кружляє і тихо падає.

 

V. Повторення вивченого

Вправа 54 з робочого зошита для 8 класу.

Відредагуйте текст.

На Запорозькій Січи судно будівництво з давна росвивалось і досягло високого уровня і досконалості. Казацькі майстри-корабельники славилися і за межами україни. Їх часто приглашали і до москви що б вони навчали корабельному ділу. Одну чайку зпоруджувало в продовж пів місяця понад шестидесят людей. Запорозькі чайки були довжиною пятнацять - двацять два метра, висотою не більш чотири метра, а шириною - шість метрів. Човен брав на борт сорок-шісдесят казаків.

На Запорізькій Січі суднобудівництво здавна розвивалось і досягло високого рівня й досконалості. Козацькі майстри-корабельники славилися і за межами України. Їх часто запрошували і до Москви, щоб вони навчали корабельній справі. Одну чайку споруджувало впродовж півмісяця понад шістдесяти людей. Запорозькі чайки були довжиною від п'ятнадцяти до двадцяти двох метрів, висотою – не більше чотирьох метрів, а шириною – шість метрів. Човен брав на борт сорок – шістдесят козаків.

VI. Підсумок

Бесіда:

-  Який порядок слів є прямим?

-  Як по-іншому називається зворотний порядок слів?

-   Навіщо існує логічний наголос?

VII. Домашнє завдання: вправа 86, ст. 46 - 47.

Прочитайте текст, правильно інтонуючи речення. Спишіть, вставляючи пропущені букви. Підкресліть слова, на які падає логічний наголос.

Чи замислювалися ви над тим, чому землю називають матір’ю? Звичайно, за її чудову життєдайну силу. Земля – це не тільки родючий ґрунті. Це – наш дім. Бережімо й шануймо його!

Яке місце на нашій планеті здається нам найкращим? Звичайно, можна уявити собі старезні ліси, джунглі, величезне безмежжя океану або ж урочисте сяйво високих гір. На щастя. Багата наша планета на красу. Але чому ж так схвильовано б’ється серце при згадці про старе дерево чи скромні квіти, що ростуть біля батьківського порога? Мабуть, тому. Що душа наша приростає до рідної землі, до кожного її куточка. Так буває завжди: любов до великого й безмежного починається з малого й конкретного.

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Види речень за метою висловлювання. Окличні речення. Порядок слів у реченні. Логічний наголос", із категорії "Конспекти", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід