Види складнопідрядних речень
 
Види складнопідрядних речень

За значенням і будовою складнопідрядні речення поділяються на три основні види: 
• з підрядними означальними частинами; 
• з підрядними з'ясувальними частинами;
• з підрядними обставинними частинами. 

Підрядні обставинні поділяються на кілька підвидів. 

 
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! 

Для того щоб визначити вид складнопідрядного речення, потрібно врахувати: а) від чого залежить підрядна частина; б) засоби зв'язку між частинами; в) смислові відношення між частинами. 
 

 
Підрядні означальні, з'ясувальні, а також обставинні способу дії і ступеня залежать від певного слова (найчастіше іменника чи дієслова) в головній частині. Усі інші підрядні обставинні пояснюють головну частину складнопідрядного речення в цілому. 
Вправа 1.
Спишіть, розставляючи пропущені розділові знаки. Накресліть схеми речень, визначте вид підрядних частин. 


1. Прийде час коли наука випередить фантазію (Жуль Верн). 2. Скажи що-небудь щоб я тебе побачив  (Сократ). 3. Будь-яка праця стає творчістю якщо ти вкладаєш у неї душу (В.Сухомлинський). 4. Поганий той школяр який учителя не переважить (Леся Українка). 5. Людина яка не вміє мовчати не вміє й говорити (І. Вільде). 6. Мова вмирає коли наступне покоління втрачає розуміння значення слів (В. Голобородько). 


Вправа 2.
Спишіть складні речення, вставляючи замість крапок сполучники або сполучні слова відповідно до виду підрядної частини, зазначеного у квадратних дужках. Підкресліть граматичні основи речень. 


1. Улянка бачила, ... [з'ясувальна] на тихій галявині навзаводи пнулися рослини до сонця (О.Донченко). 2. ...  [часу] опустилися сутінки, звір побіг до канави і заходився рити нову нору (В.Раєвський). 3. У барвінку купали немовлят, ...  [мети] росли здоровими та щасливими (Із журналу).  4. В пахучій хмарі дощової глиці стоїть туман,  ... [порівняльна] небо на землі (Л.Костенко). 5. Останні промені сонця осявають великий кам'яний хрест, ... [означальна] височить на оксамитовому килимі різнотрав'я (П.Утевська). 6. На жаль, я теж не все знаю про Василя Симоненка, ... [допустова] пройшов стежками його дитинства і юності (М.Сом).
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Види складнопідрядних речень", із категорії "Конспекти", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід