Спокутування гріха та духовний подвиг в романі «Злочин і кара»
 

Духовний подвиг Соні Мармеладової ...

Якщо Раскольников одержимий ідеєю про те, що заради встановлення соціальної справедливості можна знищувати людей, а Лужин втілює собою ідею капіталістичного хижацтва, то Соня Мармеладова - втілення християнської любові і самопожертви.

Що стоїть за її духовним подвигом? Порятунок тих, хто гине: дітей і Катерини Іванівни, їх матері? Почуття відповідальності перед чужими дітьми, усвідомлення провини батька, який не зміг утриматися на плаву життя? Питань багато, відповідей декілька, серед них головна: по-іншому вона не могла вчинити. Було природне людське бажання допомогти, врятувати, знайти вихід з того становища, в якому опинилася сім'я загиблого Мармеладова. Соня не вимовляє жодного слова осуду ні батька, ні Катерини Іванівни; вона приймає життя таким, як воно є. Її охоплював жах, коли вона бачила, що в дітей немає одягу, їжі. Це була вже не бідність, це були злидні, життєвий тупик, «коли вже йти нікуди».

Індивідуалізму Раскольникова протистоїть у романі самовідданість Соні. Вона готова принести себе в жертву, постраждати в ім'я життя своїх зведених братів і сестри. Соня сповідує з точки зору Ф. Достоєвського, моральні ідеали, які найбільш близькі народу, - ідеал всепрощення, смиренності, мовчазної покірності.

У романі перемагають обставини, але рятують людей не розважливі й найспритніші, як Лужина, Лебезятников, Свидригайлов, а Соня Марімеладова, яка врятувала душу Раскольникова і багатьох з тих, хто був з ними на засланні. «Сонечка Мармеладова, вічна Сонечка, поки світ стоїть», - вигукує Раскольников.

«Вічна Сонечка» - це Віра, Надія і Любов, без яких людині погано і в тому, і в нашому житті. Соня не засуджує Раскольникова за його гріх, але закликає «постраждати», спокутувати свою провину перед людьми і перед Богом. Дивний світлий образ в романі Достоєвського! Серед ганьби, злиднів, обману, підступу, злоби людей «душа Соні залишалася чистою».

Найвища людська оцінка Соні Мармеладової - Вічна! Ймовірно, не кожен сьогодні може оцінити те, що зробила Соня Мармеладова в ім'я порятунку людей, які зустрілися їй на життєвому шляху і які потребують допомоги та розуміння. В епілозі роману «вбивця і блудниця», як називає Достоєвський Раскольникова і Соню, пробуджуються до нового життя.

Тема спокутування гріха в романі «Злочин і кара»

У романі кожен герой, який скоїв гріх, окрім таких пропащих грішників, як Лужина, Лебезятников, власниця кубел, намагаються спокутувати його, вийти зі стану гріховності, заслужити прощення. Героїнею, якій, незважаючи ні на що, довіряє автор, є Соня Мармеладова, «вічна Соня». В її питаннях, заданих Раскольникову після його визнання в скоєному злочині, звучить голос божого судді: «Що ви, що ви над собою зробили!» Вона не могла зрозуміти, навіщо він це зробив. Був голодний? Хотів допомогти матері? «Я ж тільки воша вбив, марну, бридку, шкідливу ...» - «Це людина-то воша?» - «Я хотів наважитися і вбив, - намагався пояснити Раскольников, - я себе вбив, а не стареньку! Соня розуміє, що з таким гріхом Раскольников жити не зможе:« замучиться ». Муки совісті заважають Родіону спокійно міркувати про скоєне. Він розуміє, що сім'я покладала на нього надії, а він всього лише і зміг, що скоїв вбивство, безглуздість якого зрозумів відразу, коли відмовився скористатися тим, що взяв у лихварки. Відповіддю на все сказане Родіоном були слова Соні: «О, мовчіть, мовчіть - від Бога ви відійшли, і вас Бог вразив, дияволу зрадив! ..»

Спокута гріха для Раскольникова починається з визнання, яке він повинен зробити, з'явившись з повинною. І цього він боїться найбільше. На вимогу Соні встати на перехресті, вклонитися всьому світу і сказати вголос: «Я вбив!» - Тобто «страждання прийняти і спокутувати», Раскольников спочатку заперечує, що йому немає в чому каятися. Люди самі всі шахраї і мерзотники, вони не зрозуміють його, ще й скажуть: дурень, що грошей не взяв, а тому «він ще побореться, не дасться». Але жити з тяжким гріхом в душі йому все-таки виявляється не під силу, і він, пересиливши себе, робить «явку з повинною». Прощаючись з ним перед ссиланням, Соня віддає йому свій кипарисовий хрестик, а знятий Родіоном з шиї вбитої Лисавета залишає собі.

Тема спокутування гріха постійно звучить в романі. Катерина Іванівна, вмираючи прямо на вулиці, говорить тим, хто хоче покликати священика: «Не треба священика. Де у вас зайвий карбованець? На мені немає гріхів! Бог і без того має пробачити. Сам знає, як я страждала! .. А не простить, так і не треба ». Прийнявши рішення розлучитися з життям, Свидригайлов залишає гроші, намагаючись влаштувати життя сиріт Катерини Іванівни, полегшує долю Дуні та Соні. І це теж свого роду спокута гріха - у формі, яка Свидригайлову була більш зрозуміла.

Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Спокутування гріха та духовний подвиг в романі «Злочин і кара»", із категорії "Федір Достоєвський", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід