Аналітична композиція в п’єсах Ібсена
 
Ще за життя драматурга п’єси Г. Ибсена визнавалися новаторськими, а їх автора цілком справедливо називали творцем аналітичної драми ХІХ століття, яка відроджувала традиції античної драматургії.

Композиція п’єс Ибсена зв’язувалася з будовою трагедії Софокла «Цар Едіп», уся дія якої скорена розкриттю таємниці — з’ясуванню подій, які відбувалися колись. Поступове наближення до таємниці створює сюжетну напругу, а остаточне розкриття — розв’язку, яка визначає подальшу долю героїв. Така будова дає можливість створити дуже напружений сюжет. Глядач (чи читач), якому показується певна життєва ситуація, повинен думати не лише над тим, що буде дальший, але і над тим, що було у минулому, що привело до цієї ситуації. Така композиція дістала назву аналітичною.

Г. Ибсен використовує аналітичну композицію, щоб показати невідповідність між зовнішніми проявами життя і її справжньою суттю. Він добре знав проблеми, які з’являються перед людиною в житті, зрозумів, що зовнішнє благополуччя приховує немало трагедій. Аналітична композиція, по Ибсену, означала розкриття внутрішнього трагізму, який ховається за зовні спокійною дійсністю.

Так побудована п’єса «Ляльковий будинок», в якій розкривається суть зовні спокійному сімейному життю адвоката Хельмера, насправді ж побудованого на обмані і егоїзмі. Аналітична композиція визначається і тим, яку роль в долі героїв грають події, які відбулися задовго до початку дії. У п’єсі «Ляльковий будинок» ці сюжетні таємниці стають рушійними силами в розгортанні дії, в розвитку характерів героїв.

На початку п’єси головна героїня Нора, дружина адвоката Хельмера, справляє враження жінки, не здатної приймати самостійні, сміливі рішення, що вона підкорилася авторитету свого чоловіка, якого вважає зразком усіх доброчесностей. Здається, що усі її життєві інтереси, усі сили віддані сім’ї, чоловікові, дітям. Але поступово читач розуміє, що таке враження оманливе. З’ясовується, що Нора приховує від свого чоловіка щось дуже важливе для неї і їх подружнього життя, щось, що Хельмер не пробачить їй, що сприйме як ганьбу. Зовнішня дія п’єси організовує наближення до цієї таємниці: Нора постійно під загрозою викриття, вона робить спроби, щоб відтягнути момент, коли її чоловік прочитає лист від лихваря, який лежить в поштовій скриньці. Вже в зовнішній дії читач знаходить определеные авторські натяки, що суть Нори і Хельмера, а тому і їх браку, зовсім не така, який здається. Ця суть, внутрішнє неблагополуччя, обкреслюються в деталях, в окремих, на перший погляд, випадкових висловлюваннях. Але читача чомусь неначе дратують монологи Хельмера, небагато демагогічні і довгі, в яких він ніби милується своїми доброчесностями. Насторожує його зневажливе відношення до дружини, нерозуміння її внутрішнього стану. Нора, навпаки, вражає влучністю деяких висловлювань, умінням володіти собою. Поступово розкривається таємниця, яку приховувала Нора. Вона підробила підпис свого батька, щоб добути грошей. Хельмер сприймає це як ганебний вчинок, не хоче навіть замислитися, які причини цього вчинку. Нора уражена, як Хельмер думає тільки про те, які наслідки цей вчинок Нори матиме для нього, як усі його доброчесності обертаються просто егоїзмом. Ні те, що у Нори не було іншого способу добути гроші для лікування його самого, Хельмера, ні те, що своїм вчинком вона нікому не зашкодила, не беруться їм до уваги. Кілька років тому Хельмер важко захворів, лікування вимагало досить великих грошей. У Нори не було, до кого звернутися, тому що єдиний, окрім чоловіка, близька для неї людина — батько, був при смерті і вже не міг підписувати ніяких документів. Нора була єдиною спадкоємицею. Вона підробила підпис батька і врятувала свого чоловіка.

Розкриття таємниці — розв’язка п’єси — остаточно розвіює ілюзії про благополуччя і щастя Хельмеров, зриває маски з героїв. Нора з’являється як сильна, цілісна натура, яка може сама вирішувати свою долю. Її розрив з чоловіком, в якому вона розчарувалася, її небажання залишатися «лялькою» — яскравий цьому доказ. Аналітична композиція п’єси дала можливість авторові поставити питання про положення жінки в сім’ї, про відповідальність особи перед собою і світом і суспільства перед особою.
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Аналітична композиція в п’єсах Ібсена", із категорії "Генрік Ібсен", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід