Р.Кіплінг Мауглі Конспект уроку
Мета: з'ясувати сенс протиставлення світу звірів і світу людей у творі; поглиблювати навички аналізу художнього тексту; розвивати навички узагальнення прочитаного, виразного читання, логічного мислення; виховувати позитивні моральні якості учнів.
Джунглів Закони одвічні й нетлінні..,
Дж. Р. Кіплінґ''
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда. Гра "Хто цей герой?"
- "Недарма мати прозвала його Ленгрі (Кульгавим)". (Шер-Хан.)
- "Для такої нікчемної особи, як я, всяка обгризена кістка - вже справжній бенкет". (Шакал Табакі.)
- "А це я, Ракша (Сатана), відповідаю тобі! Людське дитинча моє". (Мати Вовчиця.)
- "За своєї молодості він двічі потрапляв у ворожу пастку, а одного разу його жорстоко побили і кинули, вважаючи вже мертвим". (Акела.)
- "Чорна тінь упала посеред кола... Вся чорна, як сажа, але з чудовими плямами на хутрі, які вилискували у світлі місяця, мов намальовані". (Пантера Багіра.)
- "Мав право блукати скрізь, де йому заманеться, бо він їв лише горіхи, коріння і мед". (Балу.)
- Лазив по деревах майже так само добре, як плавав, а плавав майже так само добре, як бігав". (Мауглі.)
- "Вони нічого не пам'ятають. Вони чваняться, верзуть дурниці і думають, що вони велике плем'я, покликане зробити великі діла в Джунглях". (Мавпи.)
- Він "то шугав, то погойдувався на крилах і оглядав Джунглі, шукаючи падла". (Шуліка Чіль.)
- "У нього завжди повно-повнісінько різних історій, які він чув лише краєм вуха і до того ж дуже погано переказує".(Дикобраз Сагі.)
2. Вікторина "Чи уважними ви були читачами"? (Учні закінчують речення.)
- Ім'я Матері Вовчиці... (Ракша.)
-Тигра звали... (Шер-Хан.) .
-Мати прозвала його... (Ленгрі.)
-Ленгрі означає... (Кульгавий.)
- Шакала звати... (Табакі.)
- Мауглі з "вовчої" мови означає... (Жабеня.)
-Учителя Мауглі звати... (Балу.)
- Балу - це великий бурий... (ведмідь.)
- Про викрадення Мауглі мавпами сповіщає... (шуліка Чіль.)
- Лігво мавп знаходилося в... (Холодних Печерах.)
- Владичне Слово Джунглів до звірів і птахів звучить... ("Ми однієї крові-ти і я".)
- Великого пітона Джунглів звати... (Каа.)
- Ватажка Вовчої Зграї звати... (Акела.)
- Акела з "вовчої" мови означає... (Самотній Вовк.)
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
- Що таке Джунглі? Як ви розумієте це слово? (Джунглі - важкопрохідні деревно-чагарникові хащі, перевиті ліанами. Поширені в місцевостях з вологим тропічним кліматом і заболоченими ґрунтами.)
- З ким із мешканців Джунглів ви зустрілися на сторінках твору?
- Що ви дізналися про цих звірів?
- На кого схожі звірі в джунглях?
- Як називаються правила, за якими вони живуть?
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя.
Як відомо, усі герої казки «Мауглі» живуть за законами джунглів. Звірі завжди дотримуються їх, якими б суворими вони не були. Порушення законів вважається ганебним вчинком і засуджується жителями джунглів.
2. Бесіда. 1) Назвіть найголовніші закони джунглів.
• Закон Джунглів завжди чимось обумовлений.
• Закон дозволяє звірам полювати на людину тільки тоді, коли вони вчать своїх дітей убивати. Але і тоді не можна убивати людину в тих місцях, де полює зграя. \
• Кожен звір, який обзавівся сім'єю, може покинути свою зграю.
• Кожен звір має привести своїх дітей на Раду Зграї, щоб показати їх іншим.
• Ніхто не має права убивати звірят. І
• Усі джунглі твої. Ти можеш полювати дичину, яка тобі під силу, але ти не маєш права чіпати ніяку скотину, ні молоду, ні стару.
• Віддай частину їжі кволому. ,
• У лігві — володарка Мати, право печери — за Батьком.
• Слово вожака — закон для всіх.
2) Який із законів, на вашу думку, є найголовнішим? («Ми з тобою — однієї крові».)
3) Як ви його розумієте? (Цей закон говорить про те, що всі в природі рівні, тому мають допомагати один одному, піклуватися, а не ворогувати.)
4) Чи всі жителі джунглів дотримувалися законів? (В основному, всі. Лише тигр Шер-Хан весь час їх порушував.)
Ø Проблемні запитання.
1) Як ви гадаєте, чи можна сказати, що закони джунглів були гуманними?
Ø Переказ оповідань про Мауглі
Ø Перегляд мультфільму «Мауглі»
1) Чи бачили ви екранізацію казки або мультфільм про Мауглі?
2) Яке ваше враження від них?
3) Що є спільного між книгою та екранізацією? Чи є відмінності?
6. Слово вчителя.
На жаль, світ людей зовсім інший. Тут є підлість, зрада, жорстокість, насильство. Люди часто вбивають звірів і птахів зовсім не тому, що голодні, а просто заради забави. Іноді вони навіть вбивають одне одного. Розум, здоровий глузд, справедливість часто відсутні в людському суспільстві. І це жахливо.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
2. Складання синкану до образів звірів.
Кожен член групи може за 5-7 хвилин скласти свій синкан, після чого на основі індивідуальних складається синкан групи. Синкан складаємо за традиційною схемою:
Іменник (тема)
Прикметник_1 Прикметник_2
Дієслово_1 Дієслово_2 Дієслово_3
Авторське ставлення (вислів з чотирьох слів)
Синонім до теми
2. Заключне слово вчителя.
У казці «Мауглі» Дж. Р. Кіплінґ використав протиставлення (антитезу). Цей прийом допомагає йому розкрити сутність протиріч, які виникають між світом людей і світом звірів. Своїм твором автор змушує людину замислитися над власним життям, вчинками, їх наслідками. Письменник неначе закликає людство уважніше придивитися до мудрої матінки-Природи, повчитися у неї. Адже «Номо саріенс» теж є її часткою.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до письмової роботи.(Дібрати цитати до образів звірів)
- Редьярд Кіплінг
- 19.11.2013
- 3616