АРТУР КОНАН ДОЙЛЬ. «СОБАКА БАСКЕРВІЛІВ» ЯК ТВІР ДЕТЕКТИВНОГО ЖАНРУ
 
УРОК № 45 
ТЕМА: АРТУР КОНАН ДОЙЛЬ. «СОБАКА БАСКЕРВІЛІВ» ЯК ТВІР ДЕТЕКТИВНОГО ЖАНРУ 
Мета: ознайомити учнів із фактами життя й діяльності письменника; засвоїти поняття про детектив як літературний жанр та його особливості; розвивати навички аналізу ключових епізодів, переказу твору, виразного читання, усного мовлення, інсценізації; виховувати любов до літератури як мистецтва слова. 
Обладнання: портрет письменника, виставка його книг, музика з кінофільму «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона»; підручники Н. І. Дорофеєвої та С. П. Касьянової «Зарубіжна література», В. Фесенко «Зарубіжна література» (2007), текст повісті. 
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь і навичок. 
Очікувані результати: учні засвоюють поняття про детектив як літературний жанр, виразно читають, переказують і аналізують ключові епізоди твору; пояснюють причини всесвітньої популярності творів про Шерлока Холмса. 
Хід уроку 
I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 
;; 
Вступне слово вчителя 
На сьогоднішній день детектив є одним із найпопулярніших жанрів літератури. Серед представників цього жанру — Е. По, В. Коллінз, А. Конан Дойль, Агата Крісті та ін. Улюбленцями багатьох читачів стали Нат Пінкертон, Нік Картер і особливо Шерлок Холмс. Мабуть, не знайдеться у цілому світі людини, яка б не знала про Бейкер-стріт. Ця англійська вулиця стала знаменитою завдяки тому, що на ній оселився улюблений герой А. Конан Дойля — Шерлок Холмс. 
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ 
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 
;; 
Інсценізація 
(Лунає музика із кінофільму «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона». 
Виходять три джентльмени.) 
1-й джентльмен. Послухайте, панове, ви чули новину? Кажуть, що на Бейкер-стріт, 221-Б оселився якийсь містер Холмс. Він начебто спокійний, порядний, вихований чоловік. 

2-й джентльмен. А ще містер Холмс любить грати на скрипці й непогано малює. 
3-й джентльмен. А я чув, що до нього ходить багато людей. І він їм усім допомагає. Причому робить це не заради грошей. 
1-й джентльмен. Усе це досить дивно. Чи не так, панове? Звідки ж узявся цей чоловік? 
;; 
Слово вчителя 
Як ви здогадалися, створив цього дивного джентльмена англійський письменник Артур Конан Дойль. Що ж відомо про нього самого? 
;; 
Робота з портретом письменника. Словесний портрет 
Сучасники говорили, що Артур Конан Дойль важив понад 100 кг, був високим на зріст (під 2 метри), мав руде волосся. Любив спорт, якому все життя приділяв велику увагу. В юності із задоволенням грав у футбол. Говорив голосно, сміявся басом, розумними очима дивився на світ, намагаючись розгадати його таємниці. 
;; 
Повідомлення підготовлених учнівЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ ПИСЬМЕННИКА А. КОНАН ДОЙЛЯ 
Артур Конан Дойль (Дойль — справжнє прізвище письменника, Конан — прізвище його дядька, який виховав його. На знак пошани до дядька Артур і взяв його прізвище, яке потім увів у свій літературний псевдонім) народився 22 травня 1859 року в Единбурзі. Батько його був художником. Мати — знавцем французької мови, геральдики та історії свого давнього роду. Мати майбутнього письменника виховувала сина відповідно до кодексу поведінки: «Бути безстрашним із сильними, лагідним зі слабкими. Допомагати кожній людині, ким би вона не була». 
У сім’ї любили читати вголос історичні романи В. Скотта та авантюрно-пригодницькі твори М. Ріда. Мати майстерно декламувала вголос і вчила цього дітей. У 10 років маленький Артур заворожував однолітків мистецтвом тримати напруженість розповіді. 
Навчався майбутній письменник на медичному факультеті Единбурзького університету, після закінчення якого займався лікарською практикою. У 1885 році здобув ступінь доктора медицини. Як військовий лікар, А. Конан Дойль брав участь в англо-бурській війні. У 32 роки захопився оповіданнями Е. А. По й сам спробував писати. У 1879 році вийшло його перше оповідання «Таємниця долини Сесасса». Згодом з-під пера А. Конан Дойля вийшли такі пригодницькі та історичні романи, як «Вигнанці» (1893), «Подвиги бригадира Жерара» (1894—1895), «Родней Стон» (1896). Ще більшу популярність письменникові принесли науково-фантастичні романи «Загублений світ» (1912), «Отруєний пояс» (1913), пов’язані образом ексцентричного ученого — професора Челленджера, а також «Маракотова безодня 
» (1929). 
Величезний успіх мали детективні твори А. Конан Дойля. Його «Етюд у ясно-червоних кольорах» уперше ознайомив читача з образом детектива-любителя Шерлока Холмса. Пізніше він стане героєм таких повістей, як «Знак чотирьох» (1890), «Собака Баскервілів» (1901—1902), «Долина жаху» (1914—1915) та багатьох інших. У 1892 році було видано першу збірку оповідань «Пригоди Шерлока Холмса». А потім таких збірок було видано ще чотири. 
Шерлок Холмс став улюбленцем читачів. Його незвичайна логіка, спостережливість, увага до найдрібніших деталей, порядність і шляхетність привертали до нього увагу людей різного віку. Цікаво, що в оповіданні «Остання справа Холмса» автор вирішив попрощатися із своїм героєм. Убивцею героя став професор Моріарті, який був блискучим і розумним злочинцем. Шерлок Холмс полетів у прірву біля Раушенбахського водоспаду у Швейцарії. Але це оповідання викликало шал незадоволення у читачів. Спалахнув справжній скандал. Читачі Америки та Англії вимагали продовження циклу й були обурені рішенням автора припинити писати оповідання про свого улюбленця. Майже десять років письменник не писав про Холмса жодного слова. 
Протягом цього періоду А. Конан Дойль писав книги з історії англо-бурської і Першої світової війн, вивчав епоху наполеонівських завоювань, став автором «Історії спіритизму». І лише в 1902 році він зробив приємний подарунок читачам, написавши повість «Собака Баскервілів», у якій вони знову зустрілися з улюбленим героєм. 
Помер А. Конан Дойль 7 липня 1930 року в Кроуборо. 
А у Лондоні на Бейкер-стріт була організована меморіальна квартира-музей Шерлока Холмса, яка й зараз надзвичайно популярна серед читачів. 
;; 
Робота з підручником 
Опрацюйте теоретичний матеріал (підручники Н. І. Дорофеєвої та С. П. Касьянової «Зарубіжна література», с. 181—184, В. Фесенко «Зарубіжна література» (2007), с. 174—175). 
;; 
Словникова робота 
Детектив (англ. to detect — розкривати, знаходити, з лат. detectio — розкриття) — це один із різновидів пригодницької літератури, в якому описуються події, пов’язані з процесом розслідування і розкриття якогось злочину. 
Інтрига — 1) таємні зловмисні дії, підступи, наклепи; 2) у літературних творах — конфлікт, основна ситуація, навколо якої розвивається дія. 
;; 
Коментар учителя 
В основі детективного жанру лежить захоплива інтрига, навколо якої і розвивається дія. 
У центрі детективного твору — опис якоїсь загадкової події та епізод переслідування злочинця. 
У творі діють, як правило, три персонажі: детектив, злочинець, жертва. Важливо, щоб виклад був виразним. Для цього автор має використовувати емоційно забарвлені речення. 
Мова персонажів має бути чітко індивідуалізована. 
У творах А. Конан Дойля розслідування Шерлока Холмса не позбавлені інтелектуальної гри. 
;; 
Бесіда на первинне сприйняття твору 
1. Які ваші перші враження від прочитаного? 
2. Чим захопив вас цей твір? 
3. Хто з героїв вам сподобався і чим саме? 
4. Скільки персонажів в оповіданні? 
5. Знайдіть на початку оповідання інтригу, яка обіцяє детективний розвиток сюжету. 
6. Від чийого імені ведеться оповідь? (Від імені доктора Вотсона.) 
7. Яка форма оповіді? (Записки доктора Вотсона про Шерлока Холмса.) 
8. Який епізод твору вам запам’ятався? 
;; 
Творче завдання 
Знайдіть ознаки детективного жанру у творі. (У центрі твору розслідування злочину, його розкриття. Є детектив (Шерлок Холмс), злочинець (Степлтон), жертва (сер Генрі Баскервіль). У тексті багато діалогів, що пожвавлюють оповідь, окличних, питальних речень, що передають емоційність мови персонажів.) 
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 
;; 
Робота з підручником 
Прокоментуйте ілюстрації, вміщені в підручнику (на вибір учителя). 
;; 
Підсумкова бесіда 
1. Що зацікавило вас на уроці? 
2. Яку нову інформацію ви отримали? 
3. Що таке детектив як жанр літератури? 
4. Чи бачили ви фільми про Шерлока Холмса? 
5. Які твори про відомого детектива ви читали? 
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Доберіть цитати до характеристики Шерлока Холмса і доктора Вотсона; перегляньте кінофільм «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Вотсона».
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "АРТУР КОНАН ДОЙЛЬ. «СОБАКА БАСКЕРВІЛІВ» ЯК ТВІР ДЕТЕКТИВНОГО ЖАНРУ", із категорії "Уроки", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід