Л. Керролл «Аліса в Країні Див». Творча історія книги, її зв'язок із біографією письменника та життям Англії вікторіанської доби
УРОК № 48
Тема, Л. Керролл «Аліса в Країні Див». Творча історія книги, її зв'язок із біографією письменника та життям Англії вікторіанської доби
Цілі: навчальна: ознайомити учнів з особистістю Льюїса Керролла, його творчістю, сприяти зацікавленню ними учнів; розвивальна: розвивати образне мислення, творчу уяву, формувати навички роботи з підручником, вміння виділяти характерні риси, висловлювати свої думки та враження; виховна: виховувати допитливість, прагнення до пізнання світу й себе в ньому, кращі людські якості.
Теорія літератури: фантастика, реальність, біографія, історична епоха в літературі, нонсенс.
Обладнання: портрет письменника, ілюстративні матеріали, до біографії, видання книжки, ілюстрації до неї.
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку !. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Звернення вчителя до учнів
— Реальний світ завжди диктує свої правила співжиття громадян. У часи англійської королеви Вікторії, яка правила аж 64 роки й дала визначення своїй добі — «вікторіанська», діти повинні бути чемними, дотримуючи правил етикету, не бігати, не сміятись, не мріяти, не фантазувати, словом, поводитися, як дорослі. Але це ж так нудно й нецікаво! Письменник Льюїс Керролл руйнує такі уявлення і дає волю найсміливішим вигадкам своєї маленької героїні Аліси. Докладніше про це — на уроці.
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання статті підручника про життя і творчість Льюїса Керролла (с. 229-231; с. 206-211 підручника Є. Волощук)
2. Огляд ілюстрацій, доповнення вчителя (див. «Усі уроки...»)
3. Робота з епіграфом статті
* Прокоментуйте слова відомої сучасної української письменниці Оксани За-бужко. (Письменник вважає, що дитяче мислення неординарне, нестандартне; у дітей дуже розвинена творча уява, фантазія. А саме це допомагає бачити незвичайне у звичайному, складне в простому і навпаки. І саме це допомагає відкривати нові закономірності, істини життя. Згадаймо фантастичні казки — скільки тогочасних див стали реальністю, хоч і трохи в іншій формі: килим-літак, чарівне дзеркальце, чоботи-скороходи, піч, яка сама їздить. А зайдіть у будь-який супермаркет — от вам і скатерка-самобранка!)
4. Опрацювання та запис до учнівських словничків поняття «фантастика»
5. Бесіда
Згадайте фантастичні твори, які ви вже прочитали. Про що мріють, фантазують, у яких світах живуть герої цих книг (мультфільмів, кінофільмів)?
Пограємо, хто найбільше (або останній) назве ...
а) персонажів фантастичних творів;
б) чудодійних предметів та явищ;
в) авторів фантастичних творів.
6. Самостійне опрацювання статті про історію створення Л. Керрошюм книги «Аліса в Країні Див», рубрик «Література і мистецтво», «Україна і світ» підручника (с. 232)
7. Виразне читання вірша, яким відкривається книга Л. Керролла (переклад В. Корнієнка; за редакцією і. Малковича)
8. Обмін враженнями
* Чи зацікавила вас книга про Алісу та її автор? Що ви очікуєте від подальшого знайомства з твором?
* Чому, на ваш погляд, автор починає прозовий твір віршем?
9. Робота з текстом за однойменною рубрикою підручника (с. 234)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК
«Усне малювання» за вступним віршем та художнім фото, вміщеним у підручнику (с. 233) *
* Змалюйте словесну картину прогулянки Л. Керролла із сестрами Лідде." Темзою, обстановку, яка розбудила творчу уяву письменника.
Орієнтовна відповідь
Спекотний чарівний день. Від води тягне свіжістю й духмяною зеленню, ш: схилилася над Темзою. Річка — як блискуче дзеркало. Дівчатка в красивих б: лих платтячках та капелюшках сидять у човні. На веслах — тридцятирічні:: суворий викладач математики. Дівчатка трохи нудьгують. Але вони знають — їхній знайомий —; добрий та веселий фокусник, вигадник, знає безліч цікавих загадок, головоломок, ігр, але ретельно приховує це за маскою поважного свя щеника та вчителя. Одна із сестер починає просити: «Дайте повеслувати!», ал_ важке весло не слухається її маленьких ручок, човен хитається, от-от всі ош: няться у воді. «Тоді, містере Доджсон, розкажіть казку!» «Казку! Казку!» — зчиняють галас дівчата й тут же збентежено дивляться одна на одну — юні леді не пристало так голосно висловлювати свої емоції. Містер Доджсон починає розповідати, і дівчатка із захопленням поринають у його Країну Див, ~« можуть відбуватися найдивовижніші перетворення: можна стати дуже маленьким і дуже великим, бігати, пустувати, говорити дурниці й навіть сперечатись із самою Королевою.
V!. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Уміти розповідати про письменника та історію створення знаменитої книг; про Алісу, виразно читати вірш, аналізувати його.
*Прочитати І, II, III розділи книги Л. Керролла «Аліса в Країні Див».
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мішень»
Покажіть, наскільки близька вам ця тема уроку.
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Л. Керролл «Аліса в Країні Див». Творча історія книги, її зв'язок із біографією письменника та життям Англії вікторіанської доби", із категорії "Уроки", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
- Уроки
- 03.03.2014
- 7515