ОБРАЗ АНДРІЯ СОКОЛОВА В ОПОВІДАННІ М. ШОЛОХОВА «ДОЛЯ ЛЮДИНИ»
УРОК № 61
ТЕМА: ОБРАЗ АНДРІЯ СОКОЛОВА В ОПОВІДАННІ
М. ШОЛОХОВА «ДОЛЯ ЛЮДИНИ»
Мета: продовжити роботу над ідейно художнім змістом оповідання; розкрити зміст
образу Андрія Соколова; навчати володіти мистецтвом розуміння деталі; роз
вивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву; формувати навички виразного
читання; викликати у школярів захоплення красою людської душі, стійкістю
духу, відданістю Батьківщині.
Обладнання: текст оповідання «Доля людини» М. Шолохова (у перекладі на вибір учи
теля); ілюстрації до твору О. Верейського; підручники Н. І. Дорофеєвої
та С. П. Касьянової «Зарубіжна література», В. Фесенко «Зарубіжна літера
тура» (2007).
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати: учні виразно читають оповідання й переказують його близько до
тексту, аналізують образ головного героя – Андрія Соколова, визначають ху
дожні деталі, висловлюють свою думку щодо прочитаного.
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
; Бесіда на повторення вивченого
1. Пригадайте історію написання оповідання «Доля людини».
2. Яка, на вашу думку, роль прототипу у створенні образу
Андрія Соколова? ( Відомо, що початок оповідання збіга-ється з дійсними подіями, очевидцем і учасником яких був
Шолохов. Але прототип завжди є поштовхом до створення
художнього образу, який виступає носієм певних авторських
думок та ідей ).
3. Згадайте, що таке художня деталь. ( Художня деталь —
це один із засобів створення художнього образу, що допомагає
уявити зображувану автором картину, предмет чи харак-тер у його неповторній індивідуальності. Художня деталь
може відтворювати риси зовнішності, одяг, навколишню об-становку, переживання.)
4. Які види художніх деталей ви знаєте? (Наскрізна та одно-моментна.)
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
; Проблемне запитання уроку
У чому полягає загадковість і сила російського характеру
за оповіданням М. Шолохова?
; Евристична бесіда
1. Як розвивається сюжет твору? (Сюжет твору розвивається
у двох вимірах— минуле й сучасне ).
2. Подумайте, з якою метою Шолохов використовує цей прийом.
( Цей прийом дає можливість письменникові повніше роз-крити образ головного героя, його душу, допомагає читачеві
сприйняти усю глибину почуттів Андрія Соколова. Це ще
й нагадування усім живим про те, якою ціною дісталася
перемога.)
3. Як автор розкриває характер головного героя? ( Через його
вчинки).
; Переказ прочитаного (з творчим завданням )
1. Відтворіть історію життя головного героя, виділивши най -головніші епізоди. ( Роки громадянської війни, кохання, одру-ження, сім’я, Велика Вітчизняна війна, полон, смерть сина,
зустріч із Ванюшею ).
2. Схарактеризуйте риси вдачі Андрія Соколова. ( Доброта, по-рядність, вірність обов’язку, мужність, сила волі, витримка,
стійкість духу, широта натури ).
3. Подумайте, яку фразу найчастіше повторює Андрій Соколов.
Про що це свідчить? ( «Я повинен!» Перед нами людина дії,
здатна на сміливі, мужні вчинки).
; Виразне читання учнями уривка
«Розмова Соколова з комендантом табору Мюллером»
; Бесіда за прочитаним
1. Яким зображено Мюллера? Як розкривається його внутрішня
сутність?
2. Яка художня деталь підкреслює жорстокість коменданта?
(Його погляд порівнювався з поглядом змії. Вчинки Мюллера
ще більше підкреслюють його жорстокість.)
3. Які риси характеру Андрія Соколова розкриваються під час
цієї розмови? (Героїзм, сміливість, гордість, почуття власної
гідності, відвага. )
4. Чим Соколов вразив Мюллера? (Своєю хоробрістю і почут-тям власної гідності. «Ти хоробрий солдат. Я — теж солдат
і поважаю достойних супротивників». )
5. Хто, на вашу думку, переміг у цьому поєдинку? ( Перед чи-тачем розгортається психологічний поєдинок ворожих сил.
Перемога у ньому була на боці Соколова. Важливим є той
факт, що перемогу визнає сам гітлерівець. )
6. Як Соколову вдалося втекти з полону?
7. Яким було життя героя після полону?
8. Чи припинилися його випробування? ( Ні, адже він дізна-ється про загибель рідних і смерть сина у день закінчення
війни. )
; Проблемна ситуація
1. Поміркуйте, чому Андрій Соколов вирішив забрати Ванюшку
до себе. Свою думку підтвердьте словами з тексту.
2. Це було миттєве рішення? ( Ні. Андрій Соколов довго думав,
перш ніж зробити такий крок. Адже він розумів усю відпові-дальність, яка лягала на його плечі. Та невитрачене батьків-ське почуття взяло своє. Діти не повинні бути самотніми. )
; Виразне читання
«Діалог Соколова з Ванею у машині».
; Перегляд уривка з фільму «Доля людини».
Епізод «Діалог Соколова з Ванею у машині»
; Бесіда за змістом прочитаного і побаченого
Які нові риси розкриваються в образі головного героя?
( Пройшовши через нелюдські страждання, полон, втрату най-дорожчих людей, герой зумів зберегти людяність, здатність
до співпереживання. Пізнавши сирітство, Соколов не був байду -жим до долі самотнього хлопчика. Захистити цю маленьку били -ночку — у цьому він вбачає сенс свого подальшого буття. )
; Виразне читання вчителем фіналу оповідання
; Бесіда з учнями
1. Чи можете ви сказати, якою буде подальша доля героїв?
2. Як би ви відповіли на питання: «Чому ж плачуть літні чо-ловіки?» (Тому що розуміють усю складність життя дітей,
знедолених війною. Вони прагнуть відвести горе від дитячих
сердець, захистити їх. )
; Робота з ілюстрацією О. Верейського «Андрій Соколов»
1. Доберіть із тексту підпис до малюнка.
2. Яким зображений герой?
3. Чи таким ви його собі уявляли?
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
; Самостійна робота
Придумайте і запишіть складний план характеристики пер -сонажа.
ОРІЄНТОВНИЙ ПЛАН
1. Андрій Соколов — головний герой оповідання «Доля людини» М. Шолохова.
2. Рядовий солдат як втілення морально етичних поглядів автора на людину:
а) на полях громадянської війни;
б) довоєнне життя Андрія Соколова;
в) чорне крило Великої Вітчизняної війни;
г) звістка про смерть рідних;
д) останній постріл війни;
е) зустріч з Ванею;
є) «Що жде їх попереду?»
3. Моє ставлення до героя.
; Перевірка складених планів
; Розв’язання проблемного питання
У чому полягає загадковість і сила російського характеру
в оповіданні «Доля людини» М. Шолохова? ( Це стійкість і муж-ність, відвага і здатність зберегти людську гідність навіть у най -скрутніших ситуаціях. А ще — надзвичайно висока моральність,
гуманізм, людяність, які не могли знищити навіть нелюдські
страждання. )
; Заключне слово вчителя
Витримавши усі страждання полону, втративши рідних, за -лишившись без домівки, Андрій Соколов не зламався. Його зболена
душа здатна була обігріти теплом маленького самотнього хлопчика,
захистити його від буревіїв життя. І в цьому полягає ще один по-двиг героя, найвищий, — подвиг людяності.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Доберіть матеріали про образ оповідача у творі; повто -ріть визначення поняття «оповідання» (індивідуальні завдання);
проведіть дослідження «Роль пейзажу в оповіданні», «Мова героїв»
(за бажанням учнів створюються дослідницькі групи).
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "ОБРАЗ АНДРІЯ СОКОЛОВА В ОПОВІДАННІ М. ШОЛОХОВА «ДОЛЯ ЛЮДИНИ»", із категорії "Уроки", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
- Уроки
- 09.04.2014
- 1950