ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. УРОКИ ДОБРОТИ (ЗА НОВЕЛАМИ О. ГЕНРІ «ІЗ ЛЮБОВІ ДО МИСТЕЦТВА», «ПІАНІНО»)




 
УРОК  №  52
ТЕМА:   ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. УРОКИ ДОБРОТИ (ЗА НОВЕЛАМИ О.  ГЕНРІ «ІЗ ЛЮБОВІ ДО  МИСТЕЦТВА», «ПІАНІНО»)
  Мета:  поглибити знання учнів про творчість американського письменника О.  Генрі; 
розвивати навички аналізу художнього твору, виразного читання, усного 
зв’язного мовлення; сприяти морально­естетичному вихованню школярів.
 Обладнання:   портрет письменника, виставка учнівських малюнків, ілюстрації до  творів 
О.   Генрі (на вибір учителя), тексти новел.
  Тип уроку:   комбінований.
 Очікувані  результати:  учні виразно читають тексти новел, переказують їх зміст, демон­
струють уміння аналізувати художній твір, висловлюють особисте ставлення 
до  проблем, порушених у новелах, аргументуючи свою позицію цитатами 
з  тексту.
У  кожного  є  своє  уявлення  про  щастя…
О.   Генрі
Хід уроку
  I.   ПІДГОТОВКА ДО  СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
  ; Слово вчителя
Кожна новела О. Генрі — це маленька повість про життя
звичайних людей. І хоча у героїв його творів часто немає грошей,
вони володіють значно більшим скарбом. Яким саме? Про це ми
й дізнаємося на уроці.
  II.   ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І  ЗАВДАНЬ УРОКУ
  III.  СПРИЙНЯТТЯ І  ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
  ; Аналіз новели «Із любові до  мистецтва». Бесіда з  учнями
1. Що відомо про героїв новели? (Джо  Лерребі  мріяв  бути  ху -дожником,  а  Ділія  Керузерс  хотіла  займатися  музикою.  Вони 
обоє  приїхали  до  Нью-Йорка  з  провінції,  покохали  одне  одного 
й  одружилися.)
2. Чи були вони щасливими? ( Так,  вони  кохали  одне  одного, 
у  них  були  спільні  інтереси  —  любов  до  мистецтва. )
250
3. З якими труднощами зіткнулися герої? ( У  них  закінчилися 
гроші  і  вони  не   знали,  як  жити  далі,  як  пережити  скруту.)
4. Як молоде подружжя намагалося вийти зі складної ситуації?
(Ділія  сказала,  що  знайшла  роботу  вчительки  музики  у  ба-гатій  родині,  а   Джо  говорив,  що  продав  акварелі  багатому 
чоловікові  з   Пеорії.)
5. Подумайте, чому Джо і Ділія брехали одне одному? (Вони 
просто  приховували  правду,  щоб  не  турбувати  кохану  лю-дину.  Це  була  «свята  брехня».)
6. Що відбувалося насправді? (Джо  працював  кочегаром,  а  Ділія 
прасувала  білизну.)
7. Розкажіть, як викрився обман.
8. У новелі часто повторюється фраза: «Коли любиш Мистецтво,
ніякі жертви не здаються надто великими». Поміркуйте, яка
її роль у тексті. (Ця  фраза  має  підкреслити  любов  до  мис -тецтва  обох  героїв  і  те,  що  заради  мистецтва  вони  здатні 
на  все. )
  ; Робота з  текстом. Виразне читання
1. Прочитайте фінал новели.
2. Подумайте, яке значення має зміна фрази «Коли любиш
Мистецтво, ніякі жертви не здаються надто великими» у фі-налі твору. (Ця  фраза  є  досить  відомою  і   розкриває  відомі 
істини.  Але  О.   Генрі  тлумачить  її  по-своєму,  надає  їй  но -вого  відтінку.  Фраза  розкриває  головну  думку  твору:  коли 
по-справжньому  любиш,  то  заради  кохання,  дійсно,  готовий 
на  все. )
  ; Проблемна ситуація
Поміркуйте, Джо і Ділія — жертви кохання чи щасливі люди?
  ; Коментар учителя
Автор, незважаючи на поразки бідних провінціалів, відверто
милується їхньою щирістю, бо матеріальні труднощі відкрили най -кращі риси героїв, зокрема, вміння кохати і бути коханим, а це
і є, за О. Генрі, шлях до щастя.
Доля Джо і Ділії не викликає песимізму, а дарує читачеві
світло надії. З якою ніжністю ставляться вони одне до одного! А це
і є щастя.
Безумовно, вони не є «жертвами любові». Цю назву О. Генрі
обирає як певний емоційний та інтелектуальний виклик читачеві,
аби примусити його задуматися над природою щастя. На перший
251
погляд, Джо і Ділія насправді приносять свої мрії про митецьку
кар’єру в жертву коханню: замість творчих пошуків, занять жи-вописом та музикою на них чекає звичайнісінька важка праця.
Однак цікаво, що вони самі жодної жертовності не відчувають, бо
для них служіння одне одному є найвище щастя і найкращий ви-твір мистецтва.
  ; Проблемна ситуація
Подумайте, чи є спільні риси між новелами О. Генрі «Із лю-бові до мистецтва» та «Останній листок»? ( Так.  Між  новелами 
багато  спільного.  І   не  тільки  в  тому,  що  персонажі  обох  творів 
О’Генрі  є  бідними  митцями.  Їх  об’єднує  щось  інше  і   більше:  спільне 
переконання,  що  справжнім  витвором  мистецтва  є   не  картини 
або  майстерно  виконані  музичні  п’єси,  а   вміння  самовіддано  ко-хати. )
  ; Аналіз новели «Піаніно». Бесіда
1. Де відбувається дія новели? ( Дія  відбувається  на  маленькій 
овечій  фермі.)
2. Назвіть героїв твору. (Господар  ферми  Раша  Кінні,  його  дру -жина  Маррила  та  герой-оповідач.)
3. Що викликало здивування оповідача? (Несподівано  красива 
музика. )
  ; Переказ тексту
Розкажіть, як старий Кел купував піаніно для своєї доньки.
  ; Бесіда ( продовження)
1. Як Маррила сприйняла подарунок батька? (Вона  дуже  зра-діла,  адже  її  мрія  здійснилася.)
2. Чому дівчина знову запакувала піаніно? ( Тому  що  це  було 
не  піаніно,  а   одна  з  тих  машин,  за  допомогою  яких  грають 
на  піаніно. )
3. Поміркуйте, чи правильно зробила Маррила, не сказавши
батькові правду про подарунок? (Це  ще  один  приклад  «свя-тої  брехні».  Дівчина  пожаліла  батька,  якого  дуже  любила. 
Знаючи,  що  він  тяжко  хворий,  вона  не  сказала  йому  правди, 
що  він  через  свою  неграмотність  купив  зовсім  не  піаніно. )
4. Хто здійснив мрію Маррили? (Її  чоловік,  Раша  Кінні,  який 
купив  піаніно  відразу  після  їхнього  весілля. )
  ; Проблемне запитання
Подумайте, що об’єднує всі проаналізовані новели О. Генрі.
  ; Коментар учителя
Усі новели американського письменника присвячені мораль-ним проблемам, які є важливими для людей, в якому б столітті
вони не жили. Герої О. Генрі людяні, здатні до співчуття, готові
на самопожертву. Це й об’єднує усі його твори.
  IV.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
  ; Робота з  епіграфом
1. Як ви розумієте слова епіграфа? (Це  прості  і   разом  із  тим 
геніальні  слова.  Усі  люди  різні,  тому  й  щастя  кожен  розуміє 
по-своєму. )
2. Поміркуйте, чи щасливі герої новел О. Генрі. ( Так,  щасливі, 
адже  вони  вміють  кохати  і   здатні  прийти  на  допомогу,  по-жертвувати  всім  заради  кохання.  Вони  зазнали  звичайного 
щастя.)
  ; Бесіда з учнями
1. Подумайте, чого навчають новели американського письмен-ника.
2. Поміркуйте, у чому секрет популярності письменника.
  ; Узагальнююче слово вчителя
О. Генрі залишається одним із найпопулярніших письменни-ків і в XXI столітті. У чому причина такої популярності? Можливо,
у тому, що О. Генрі має добрий талант. У своїх новелах він, наче
чарівник-казкар, дарує людям віру в любов, надію на кохання
і щастя. А цього так не вистачає в нашому урбаністичному світі.
Це і є уроки О. Генрі, вони вчать радіти щирим людським почут -тям, які можуть зробити життя в цьому шаленому світі щасливим
і осмисленим.
  V.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуйте повідомлення про творчість Дж. Олдріджа,
прочитайте оповідання «Останній дюйм»; перегляньте фільм
«Останній дюйм» (СРСР, режисер Т. Вульфович, 1958 р.).
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. УРОКИ ДОБРОТИ (ЗА НОВЕЛАМИ О. ГЕНРІ «ІЗ ЛЮБОВІ ДО МИСТЕЦТВА», «ПІАНІНО»)", із категорії "Уроки", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід