РОМАН ДЖ. СВІФТА «МАНДРИ ГУЛЛІВЕРА» ЯК ЯСКРАВИЙ ПРИКЛАД АЛЕГОРІЇ
 

УРОК № 44 
ТЕМА: РОМАН ДЖ. СВІФТА «МАНДРИ ГУЛЛІВЕРА» ЯК ЯСКРАВИЙ ПРИКЛАД АЛЕГОРІЇ 
Мета: навчати учнів робити узагальнення вивченого; розвивати логічне мислення, усне зв’язне мовлення; виховувати негативне ставлення до людських вад. 
Обладнання: текст роману; підручники Н. І. Дорофеєвої та С. П. Касьянової «Зарубіжна література», В. Фесенко «Зарубіжна література» (2007). 
Тип уроку: комбінований. 
Очікувані результати: учні цілісно сприймають великий за обсягом твір, виразно читають і переказують окремі його епізоди; виявляють навички аналізу художнього тексту; демонструють уміння узагальнювати вивчений матеріал. 
Хід уроку 
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ 
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 
;; 
Перевірка та оцінювання написаних учнями рецензій 
на переглянутий фільм (3—4 роботи) 
;; 
Переказ епізоду, який особливо запам’ятався 
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 
;; 
Вступне слово вчителя 
Питання про те, якою повинна бути людина, хвилювало і хвилює філософів, письменників, звичайних людей. І це не випадково, тому наше суспільство буде таким, якими будемо ми. Легко говорити, що треба бути хорошим, важче ним стати. 
Англійський письменник Джонатан Свіфт за своїми переконаннями був просвітником, тобто людиною, що вірить у всеперемагаючу силу розуму. Саме розуму відведена вирішальна роль у процесі людського вдосконалення. Як уже говорилося, у романі «Мандри Гуллівера» Свіфт сатирично зобразив Англію XVIII століття, уїдливо висміюючи вади тогочасного суспільства. Які ж саме? Спробуємо зараз визначити. 
;; 
Бесіда з учнями 
1. Чому жителі Ліліпутії такі маленькі? 
2. Які риси характеру їм притаманні? 
3. Чи можна назвати життя в Ліліпутії нормальним? 
;; 
Коментар учителя 
Слово «ліліпут» — неологізм Свіфта. Означає воно — маленький. Ліліпут — це маленька людина, зі значними вадами. 
Жителі фантастичної країни Ліліпутії надто маленькі. Вони дуже метушливі, нагадують чимось комах, але живуть за людськими законами, розв’язують людські проблеми. Дрібні й нікчемні вони у ліліпутів, яких полонили улесливість, підлабузництво, ницість, підступність. Їхнє королівство лише з першого погляду здається нормальним, а насправді ним править ницість і зло. Зробивши своїх героїв маленькими, Свіфт не хотів образити людей низьких на зріст. Страшним є не маленький зріст, а маленька душа, не здатна на благородство. 
;; 
Робота з текстом 
1. Прочитайте, як імператор називає себе у своїх маніфестах. 
2. Як характеризують імператора ці слова? 
3. Чи насправді він є таким? (Ні. Насправді імператор виявляється невдячним жалюгідним створінням, що вміщується на долоні Гуллівера.) 
;; 
Проблемне запитання 
Як ви вважаєте, книга Свіфта тільки про Англію? 
;; 
Коментар учителя 
Письменникові боліли англійські проблеми, та це і зрозуміло, адже він жив у цій країні. 
Питання ж, які він порушив у романі, стосуються й інших держав. Боротьба політичних партій, релігійні проблеми, яким має бути правитель, загарбницькі війни і претензії на світове панування — проблеми, які хвилюють усіх людей і залишаються не розв’язаними дотепер. 
;; 
Запитання для учнів 
1. Подумайте, чому Свіфт обрав саме сатиру як засіб боротьби з вадами суспільства? 
2. Що автор ставив собі за мету? 
;; 
Коментар учителя 
Висміювання не заради сміху, а з метою змусити людей замислитися над собою — ось головна мета письменника. У романі Свіфта є красномовне застереження. У четвертій частині 

розповідається про єгу — людиноподібних істот, що з’явилися в результаті духовної деградації людей. 
;; 
Бесіда з учнями 
1. Визначте основні проблеми роману. (Питання про відносини влади і народу, про державний устрій, про розвиток людської цивілізації.) 
2. Які з них, на вашу думку, є найголовнішими? (Проблеми духовності й морального життя суспільства.) 
3. Чи дає Свіфт варіанти їх розв’язання? 
;; 
Узагальнююче слово вчителя 
Свіфт змушує людство замислюватися над своїм життям, дбати про чистоту думок і душі й обрати шлях до майбутнього. Не можна опускатися до рівня ліліпутів і тим більше коритися їм. Треба мати власну гідність, бути собою, бо тільки так люди здатні побудувати нове краще життя. Сучасний російський поет Ф. Кривін писав: 
Не так-то просто, проходя по городу, 
Увидеть человека в полный рост. 
Где великаны опускают голову, 
Там лилипуты поднимают нос. 
А бути цього не повинно. І залежить усе від кожного з нас. 
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 
;; 
Бесіда на закріплення 
1. То ж якою на зріст має бути Людина? 
2. Якою має бути людина морально? 
;; 
Заключне слово вчителя 
Людина повинна бути велетнем розуму і духу. За такою людиною майбутнє. 
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Напишіть твір-мініатюру: «Чого навчив мене Свіфт»; підготуйте повідомлення про А. Конан Дойля; перечитайте повість «Собака Баскервілів».
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "РОМАН ДЖ. СВІФТА «МАНДРИ ГУЛЛІВЕРА» ЯК ЯСКРАВИЙ ПРИКЛАД АЛЕГОРІЇ", із категорії "Уроки", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід