Розвиток зв’язного мовлення. Робота з критичною статтею. Складання тез та порівняльних таблиць.




 
УРОК  №  53
Тема:   Розвиток зв’язного мовлення. Робота з  критичною статтею. Складання тез та 
порівняльних  таблиць.
Мета:  перевірити  уміння  учнів  проводити  самостійні  спостереження  і  робити  висновки, 
готувати  зв’язну  відповідь;  розвивати  навички  складання  тез,  самостійної  роботи, 
роботи  з  критичною  літературою.
Обладнання:   тексти  статей  В.  Бєлінського  (статті  8,  9),  зошити  учнів.
ХІД УРОКУ
I.   ОГОЛОШЕННЯ  ТЕМИ  Й  МЕТИ  УРОКУ
II.  АКТУАЛІЗАЦІЯ  ОПОРНИХ  ЗНАНЬ  УЧНІВ
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Складання таблиці «Риси епосу та лірики у романі “Євгеній Онєгін”».
Риси епосу Риси лірики
Розповідь про події та героїв ведеться від 
імені автора
Глибокий психологізм у  розкритті ха-рактерів героїв, увага до їх внутрішньо-го світу
Наявні кілька сюжетних ліній, багато дій -ових осіб
Неприхована авторська позиція, емоційна 
оцінка подій, героїв, дійсності
Дія відбувається протягом значного 
проміжку часу
Авторські відступи, що стосуються різних 
проявів людського життя
Значний обсяг твору, порівняно з   поемою Відступи від прямолінійного сюжету, віль-ний перехід у   різні часи, простори
Орієнтація на зовнішнє зображення життя 
в   його різноманітних проявах
Віршована форма
3. Складання таблиці «Риси романтизму та реалізму у романі».
Риси романтизму Риси реалізму
Увага до внутрішнього світу героїв, психо -логізм
Показ впливу середовища на людину
Відмова від будь-яких канонів, «вільна 
форма» роману
Сприйняття особистості в   соціально-істо-ричному плані
Байронічні мотиви, розчарування у   житті Достовірність зображення
Фольклорні мотиви Змалювання типових характерів у  типових 
обставинах
III.   СПРИЙНЯТТЯ  І   ЗАСВОЄННЯ  УЧНЯМИ  НАВЧАЛЬНОГО  МАТЕРІАЛУ
1. Складання тез за статтями В. Бєлінського (восьма, дев’ята).
Основні положення статей
«Онегин» есть самое задушевное произведение Пушкина, самое любимое дитя 
его фантазии, и можно указать слишком на немногие творения, в  которых личность 
поэта отразилась бы с такою полнотою, светло и ясно… Здесь вся жизнь, вся душа, 
вся любовь его; здесь все его чувства, понятия, идеалы.
Прежде всего в  «Онегине» мы видим поэтически воспроизведенную картину рус-ского общества, взятого в   одном из интереснейших моментов его развития.
Несмотря на то, что роман носит на себе имя своего героя,— в   романе не один, 
а   два героя: Онегин и Татьяна.
Онегин — светский человек. Светская жизнь не убила в  Онегине чувства, а  толь-ко охолодила к бесплодным страстям и мелочным развлечениям.
Онегин — добрый малый, но при этом недюжинный человек. Он не годится в  ге -нии, не лезет в  великие люди, но бездеятельность и пошлость жизни душат его; он 
даже  не  знает,  чего  ему  надо,  чего  ему  хочется;  но  он  знает  и  очень  хорошо  знает, 
что ему не надо, что ему не хочется того, чем так довольна, так счастлива самолю -бивая посредственность.
Онегин — страдающий эгоист. …В его эгоизме можно видеть то, что древние на -зывали «fatum».
Онегин был так умен, тонок и опытен, так хорошо понимал людей и их серд це, 
что не мог не понять из письма Татьяны, что эта девушка одарена страстным серд -цем, алчущим роковой пищи, что ее душа младенчески чиста, что ее страсть детски 
простодушна, и что она нисколько не похожа на тех кокеток, которые так надоели 
ему… Он был живо тронут письмом Татьяны.
Но Онегину не суждено было умереть, не отведав из чаши жизни; страсть силь-ная и глубокая не замедлила возбудить дремавшие в  тоске силы его духа.
Письмо Онегина к Татьяне горит страстью; в  нем уже нет иронии, нет свет ской 
умеренности, светской маски. Онегин знает, что он, может быть, подает повод к злоб -ному веселью; но страсть задушила в нем страх быть смешным… Притом же в  глазах 
Онегина любовь без борьбы не имела никакой прелести, а Татьяна не обещала ему лег-кой победы. И он бросился в  эту борьбу без надежды на победу, без расчета, со всем 
безумством искренней страсти, которая так и дышит в  каждом слове его письма…
В Ленском Пушкин изобразил характер, совершенно противоположный характе -ру  Онегина,  характер  совершенно  отвлеченный,  совершенно  чуждый  действительно -сти.  Ленский  был  романтик  и  по  натуре  и  по  духу  времени….  Это  было  существо,  до -ступное  всему  прекрасному,  высокому,  душа  чистая,  благородная.  Действительность 
на него не имела никакого влияния: его радости и печали были созданы его фантазией.
Велик подвиг Пушкина, что он первый в  своем романе поэтически воспроизвел 
русское общество того времени и в   лице Онегина и Ленского показал его главную, то 
есть мужскую сторону; но едва ли не выше подвиг нашего поэта в   том, чсто он пер -вый поэтически воспроизвел, в  лице Татьяны, русскую женщину.
Натура Татьяны немногосложна, но глубока и сильна. Татьяна создана как буд-то  вся  из  одного  цельного  куска,  без  всяких  приделок  и  примесей.  Страстно  влю -бленная,  простая  девушка,  потом  светская  дама  —  Татьяна  во  всех  ипостасях  сво -ей жизни одна и та же…
Татьяна  —  существо  исключительное,  натура  глубокая,  любящая,  страстная. 
Любовь  для  нее  могла  быть  или  величайшим  блаженством,  или  величайшим  бед -ствием жизни, без всякой примирительной середины.
[После  посещения  дома  Онегина]  …в  Татьяне,  наконец,  совершился  акт  со -знания; ум ее проснулся. Она поняла наконец, что есть для человека интересы, 
есть страдания и скорби, кроме интереса страданий и скорби любви. Посещение 
дома  Онегина  и  чтение  его  книг  приготовили  Татьяну  к  перерождению  из  дере -венской девочки в  светскую даму, которое так удивило и поразило Онегина.
Жизнь  женщины  по  преимуществу  сосредоточена  в  жизни  сердца;  любить  — 
значить для нее жить; а  жертвовать — значит любить. Для этой роли природа соз-дала Татьяну…
Пусть идет время и приводит с собою новые потребности, новые идеи, пусть рас-тет  русское  общество  и  обгоняет  «Онегина»:  как  бы  далеко  оно  не  ушло,  но  всегда 
будет  оно  любить  эту  поэму,  всегда  будет  останавливать  на  ней  исполненный  люб -ви и благодарности взор…
2. Бесіда з учнями.
—  Чи  згодні  ви  з  думкою  критика  В.   Бєлінського,  чиї  статті  вважалися  най-більш детальним аналізом роману О.  Пушкіна «Євгеній Онєгін»?
—  Яке ваше власне бачення кожного з   героїв роману?
—  Що є  характерним для статей? (Те, що критик аналізує героїв згідно з   їхніми 
вчинками, мотивуючи їх, проникаючи у  глибини психіки персонажів.)
—  Як  на  вашу  думку,  чи  є  роман  у   віршах  О.   Пушкіна  цікавим  для  сучасного 
читача?  (Так.  Адже  за  допомогою  цього  твору  можна  скласти  собі  картину  життя 
Росії  XIX  століття,  а  у   численних  відступах  порушуються  філософські  проблеми, 
що є  важливими для людини будь-якої доби.)
IV.   ЗАКРІПЛЕННЯ  ВИВЧЕНОГО  МАТЕРІАЛУ
1. Перевірка учителем складених учнями тез та їх аналіз.
2. Творчі завдання.
—  Назвіть теми авторських відступів (описи природи, Петербурга, Москви, ін-тер’єри, одяг, роздуми про театр, сенс буття, кохання, дружбу тощо.)
— Схарактеризуйте образ автора в романі. (Він не просто сучасник героїв, а  й му-дрий філософ, що осмислює загальний стан людини, суспільства, епохи.)
V.  ДОМАШНЄ  ЗАВДАННЯ
Підготуватися до тематичного оцінювання «Творчість О.  Пушкіна».
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Розвиток зв’язного мовлення. Робота з критичною статтею. Складання тез та порівняльних таблиць.", із категорії "Уроки", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід