Тема. Е. Портер «Полліанна». Ідея радості життя й відкриття світу у творі




 
УРОК №43
Тема. Е. Портер «Полліанна». Ідея радості життя й відкриття світу у творі
Цілі: навчальна: продовжити знайомство учнів із розділами твору «Полліанна», сприяти розумінню глибини закладеної у творі ідеї; рвзвивальна: формувати навички виразного читання, переказу, виділення головних епізодів та деталей, характеризування образів; вміння висловлювати оціночні судження; виховна: виховувати гуманістич­не, оптимістичне світобачення, пошану до загальнолюдських цінностей.
Теорія літератури: роман, сюжет, елементи сюжету, художні образи, різні види опису.
Обладнання: портрет письменниці, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти кінофільму.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
 II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
'Звернення вчителя до учнів
— Кажуть, що вустами дитини може промовляти істина. Маленька дівчина  Полліанна втручається в життя дорослих, щиро бажаючи їм щастя, навчити бачити красу та радість довкола. І дорослі змушені прислухатися до простих істин, погодитися з ними й почати змінювати своє життя на краще. Як це відбувалося з Незнайомцем, містером Пендлтоном, дізнаємося на уроці. »
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Виразне читання учнями уривків, переказ розділів V «Гра»,
 VIII «Полліанна йде в гості»; висловлення своїх суджень про героїв та події
2. Розповідь учнів про суть «гри в радість» та висловлення своєї думки ( про актуальність її в наш час
Оцініть характер та дії місіс Сноу, її ставлення до близьких та знайомих. (Хоч і викликає співчуття через хворобу, але жінка вередлива, примхлива, постійно всім незадоволена, не співчуває близьким, не думає, скільки горя завдає своїй дочці.)
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Стислий переказ учителем пропущеного змісту твору
— Одного разу Полліанна, гуляючи Пендлтонським лісом, натрапила на того самого Незнайомця, містера Пендлтона, який зламав ногу й лежав безпо-
•    радно. Дівчина викликала лікаря й підтримала чоловіка в складній ситуації. Відтоді вони потоваришували.
2. Виразне читання розділу XVIII «Призми» роману
3. Словникова робота
Нарікав — скаржився. Візити — відвідини. Навідувалася — приходила. Шаль — широкий шарф. Помаранчеві — оранжеві.
4. Обмін враженнями . 
Що здивувало вас, потішило, засмутило під час читання?
• Що нового відкрилося в характері головної героїні?
* Як дорослі реагували на те, про що говорила Полліанна? (Дивувалися, зво­рушувалися, замислювалися)
5. Виконання творчого завдання за підручником (с. 216)
» Поясніть слова містера Пендлтона: «...Мені здається, що найкраща з усіх призм — це ти сама, Полліанно». (Дівчинка випромінює світло добра, впли­ває на життя інших, полегшуючи їхні страждання, розраджуючи, підтри­муючи силу духу та віру на краще.)
6. Слово вчителя
— Полліанну якось збив автомобіль. Спочатку дівчинка думала, що злама­ні ноги швидко одужають. Але випадково дізналася, що вже ніколи не зможе ходити. Дівчинка впала у відчай. Жителі містечка навідували її, підтримуючи її, як це робила вона сама..
7. Виразне читання І умовної частини розділу XXVIII «Гра і гравці» роману від початку й до слів «... — Я хочу вас попросити,— мовила жінка. — Перекажіть їй дещо від мене. Ви знаєте?» (с. 219)
8. Словникова робота
Маєток — володіння. Пробелькотіла — невиразно сказала. Геть — зовсім. Дещицю — невелику частину. Перша ластівка — той, хто приходить першим, приносить радісну звістку.
9. Обмін враженнями про прочитане
* Чи очікували ви на такий поворот подій?
» Чи не виявилася для самої Полліани «гра в радість» лише грою, яка не до­помагає в серйозних випадках?
* Що здивувало вас, зацікавило в цьому розділі?
10. Самостійне опрацювання рубрики «Коментарі» підручника (с. 216)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК
* Поєднайте героїв та зміни, що сталися в їхньому житті завдяки Полліанні.
Містер Пендлтон
Місіс Сноу
Вдова Бентон
Місіс Тарбел
Тітка Поллі
Стала сердечнішою, людянішою, визнала рідню
Навчилася радіти, припинила постійно су­мувати за давно втраченою донькою
Припинила вередувати, бути всім незадоволеною, знайшла корисне заняття
Припинив уникати людей, бути самотнім і розчарованим
Почала носити яскравіший одяг, поклала край жалобі
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Навчитися виразно читати, переказувати опрацьовані розділи роману, ко­ментувати їхній зміст, характеризувати героїв, висловлювати свої думки та враження.
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Займи позицію»
— «Гра в радість» може допомогти в серйозних ситуаціях.
Так
Інколи (малоймовірно)
Ні
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "Тема. Е. Портер «Полліанна». Ідея радості життя й відкриття світу у творі", із категорії "Уроки", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід