Тема. М. Твен «Пригоди Тома Сойєра». Порівняльна характеристика героїв
УРОК №40
Тема. М. Твен «Пригоди Тома Сойєра». Порівняльна характеристика героїв
Цілі: навчальна: допомогти учням глибше зрозуміти ідейно-художнє значення образів дітей; розвивальна: розвивати образне й логічне мислення, усне й писемне зв'язне мовлення; формувати вміння складати порівняльні характеристики, робити висновки;виховна: виховувати почуття гуманізму, оптимістичне світобачення, любов до художнього слова.
Теорія літератури: художні образи, порівняльна характеристика, художні засоби.
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
Обладнання: портрет письменника, видання книги, ілюстрації.
"Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Звернення вчителя до учнів
— Ось і закінчується наше знайомство із Томом Сойєром та його друзями. Але, на моє глибоке переконання, ви ще не раз згадаєте цього завзятого американського хлопчика, захочете прочитати продовження його пригод, можливо, щось запозичити із його життєвого досвіду. Такий, як у нього, життєвий оптимізм не завадить нікому. А сьогодні ми охарактеризуємо головного героя повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» та його друга Гекльберрі Фінна й порівняємо їх, щоб навчитися розуміти людей.
НІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Евристична бесіда за рубрикою «Перевірте себе» підручника (с. 190)
IV. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Складання анкети-характеристики Тома Сойєра
Ім'я, прізвищ | Том Сойєр |
Герой якої книжки | «Пригоди Тома Сойєра» Марка Твена |
Вік | 10-11 років |
Національність | Американець |
Освіта | Навчається у звичайній школі, відвідує недільну |
Батьки | Батьків немає, виховує тітонька Поллі |
Портрет | Невеличкий хлопчисько, ну й розбишака, в ньому наче біс сидить, «хоч і віри тобі, як то кажуть, уже й немає, але часом ти буваєш кращий, ніж здаєшся». «Том аж ніяк не був зразковим хлопчиком у містечку. Та він дуже добре знав такого і страшенно не любив його». «...Хлопець... справляв враження міського жевжика, а Тома від таких аж з душі вернуло. Чим далі він розглядав це виряджене диво, тим вище задирав перед ним носа і тим жалюгіднішим здавався йому власний одяг» |
Ставлення до друзів | Відданий у дружбі |
Пригоди | «Продає» можливість пофарбувати паркан, стає свідком злочину, виступає в суді, тікає на безлюдний острів, шукає скарб, блукав у печері |
Риси характеру | Життєрадісний, веселий, підприємливий, неслухняний, хитрий, завзятий, сміливий, добросердний, чутливий, порядний |
Прототипи | Семюел Клеменс, Віллі Боуен, Томас Сойєр |
2. Складання анкети-харктеристики Гекльберрі Фінна (за аналогією про Тома)
3. Діаграма Вена
* Порівняйте образи героїв, побудувавши схему.
4. Складання усного твору «Порівняльна характеристика Тома й Гека — героїв твору «Пригоди Тома Сойєра» Марка Твєна»
5. Робота з рубрикою «Творче завдання» підручника (с. 190; с. 187-188 підручника Є. Волощук)
6. Опрацювання статті рубрики «Література і мистецтво» підручника (с. 190), перегляд фрагментів мультфільмів та кінофільмів за твором «Пригоди Тома Сойєра», зіставлення їх та літературного твору; висловлення своїх думок та вражень
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти діалог сучасного школяра (себе наприклад) із Томом Сойєром.
Прочитати І-ІУ розділи роману Е. Портер «Полліанна», уміти стисло переказувати, відповідати на запитання підручника (с. 198).
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
* Продовжте речення.
«У Томі Сойєрі мені найбільше до душі такі риси характеру, як ...».
- Уроки
- 06.02.2014
- 4537