ТЕМА ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ У ВІРШАХ О. ТВАРДОВСЬКОГО «Я ПОЛІГ БІЛЯ РЖЕВА…», «НА КАРБ НЕ СТАВТЕ ДОТЕПЕР МЕНІ…»
УРОК № 57
ТЕМА: ТЕМА ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ У ВІРШАХ
О. ТВАРДОВСЬКОГО «Я ПОЛІГ БІЛЯ РЖЕВА…»,
«НА КАРБ НЕ СТАВТЕ ДОТЕПЕР МЕНІ…»
Мета: ознайомити учнів із творчістю О. Твардовського на прикладі його віршів «Я по
ліг біля Ржева…», «На карб не ставте дотопер мені…»; навчати аналізувати
поетичні твори, визначати тему, ідею твору; виховувати почуття вдячності
до тих, хто загинув, захищаючи мир на землі.
Обладнання: портрет О. Твардовського, виставка його книг, тексти віршів поета (у пере
кладах на вибір учителя); підручники Н. І. Дорофеєвої та С. П. Касьянової
«Зарубіжна література», В. Фесенко «Зарубіжна література» (2007).
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Очікувані результати: учні виразно читають вірші й аналізують їх, визначають і поясню
ють провідні думки творів, висловлюють особисте ставлення до проблем,
Порушених у віршах, аргументуючи свої думки цитатами з текстів.
Вірші ці продиктовані думкою і почут-тям, які протягом усієї війни і в по воєнні
роки найбільше заповнювали душу.
О. Твардовський
Хід уроку
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
II. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
; Слово вчителя
У творчості відомого російського поета, журналіста, перекла -дача, лауреата багатьох літературних премій тема війни стала про -відною. Ще у роки Великої Вітчизняної війни поет став популяр-ним як автор поеми «Василь Тьоркін», що так полюбилася народу.
На знак особливої прихильності до героя, що уособлює мужність,
простоту, любов до батьківщини і людей, на добровільні пожертви
громадян у Смоленську було поставлено пам’ятник «Безсмертному
рядовому Василю Тьоркіну».
Твардовського-поета завжди цікавила доля рідної країни
на крутих поворотах і переломах історії. Лірика поета не відри -вається від землі, від долі селянина-сівача і солдата. Про них він,
здається, знає все і може все пояснити.
; Робота з епіграфом
1. Поміркуйте, про які вірші поета йдеться? (Про вірші, при-свячені темі Великої Вітчизняної війни. )
2. Як поет ставиться до цієї теми? ( Відчувається, що тема
війни хвилює поета, його вірші продиктовані серцем. )
; Повідомлення підготовлених учнів
ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ О. ТВАРДОВСЬКОГО
Олександр Трифонович Твардовський народився 21 червня 1910 року в селі Загор’ї
Смоленської області у селянській родині. Відомо, що сім’я постраждала від сталінських ре
пресій. Освіту він здобував у Смоленському педагогічному інституті, а також у Московській
вищій школі філології, літератури та історії. Ще за роки навчання він почав літературну
та журналістську діяльність.
Серед його ранніх творів слід назвати «Шлях до соціалізму» (1931), в якому він знай
шов оригінальну форму віршованого оповідання, що стала ознакою творчості поета, по
ему «Країна Муравія» (1936), що зробила автора відомим і була відзначена Сталінською
премією.
У роки Великої Вітчизняної війни (1941 —1945) був військовим кореспондентом.
Працював над поемою «Василь Тьоркін» (1942 —1945), у якій створив образ радянського
бійця визволителя. Цей твір став одним із найпопулярніших у радянській літературі во
єнного часу і здобув Сталінську премію.
У 1946 році написав поему «Дім біля дороги», що задумувалася як паралель до «Василя
Тьоркіна» і відтворювала життя сім’ї бійця.
Протягом 1950—1954 років працював головним редактором часопису «Новый мир»,
але через нападки з боку уряду на ліберальну стратегію був змушений звільнитися.
У 1953—1960 роках писав поеми «За даллю — даль», «Тьоркін на тому світі».
У 1958 році О. Твардовський знову став головним редактором «Нового мира». Як і раніше,
часопис став центром вільної думки, навколо якого згуртувалися талановиті автори.
У 1969 році завершив поему «По праву пам’яті», в якій розповів про долю батька
та багатьох жертв сталінських репресій періоду колективізації. Твір був заборонений цен
зурою і побачив світ лише в 1987 році.
О. Твардовський відомий і як перекладач творів Т. Шевченка, І Франка, українських
народних дум.
У 1970 році внаслідок посилення реакційних тенденцій у внутрішній політиці
Радянського Союзу був вдруге звільнений із посади головного редактора «Нового мира».
Це спричинило глибоку духовну кризу поета.
18 грудня 1971 року О. Твардовський помер.
; Робота з підручником
Опрацюйте теоретичний матеріал (підручники Н. І. Дорофеєвої
та С. П. Касьянової «Зарубіжна література», с. 250—253,
В. Фесенко «Зарубіжна література» (2007), с. 232—233).
; Коментар учителя
Для поетичного світу О. Твардовського характерне створення
епічних картин народного життя у переломні періоди історії, по-чуття особистої відповідальності за все, що відбувається у житті,
пафос праці й мужності, тісний зв’язок із фольклорними тради -ціями, поєднання ліризму та іронії, насиченість творів народним
гумором, афористичність висловлювань. Особливу увагу поет при -діляє темі війни, прагне переповісти її трагічну правду.
; Виразне читання вчителем вірша О. Твардовського «Я поліг біля Ржева…»
(1945—1946 рр. ) ( У перекладі А. Малишка або будь-який інший переклад.
Вірш можна прочитати мовою оригіналу.)
; Аналіз прочитаного вірша. Бесіда
1. Визначте тему вірша. ( Тема вірша — Велика Вітчизняна
війна. )
2. Хто є ліричним героєм вірша? ( Ліричним героєм вірша
є безіменний, невідомий солдат, який загинув під Ржевом
у 1942 році.)
3. У чому особливість твору? ( Це монолог убитого солдата,
звернений до живих. Тому розповідь ведеться від першої особи
однини. )
4. Яке значення має цей прийом для розкриття ідеї твору?
( Завдяки цьому прийому досягається надзвичайна емоцій-ність вірша.)
5. Яким зображений герой? (Він загинув, але його хвилює доля
живих, доля Батьківщини. Невідомий солдат звертається
до живих, заповідає їм перемогти. Він нікого не звинувачує
у своїй смерті.)
6. Знайдіть рядки, які підтверджують цю думку. («І ніхто пе -ред нами Із живих не в боргу, Хто наш стяг між рядами
Підхопив на снігу».)
7. В яких словах виражається оцінка солдатом своєї ролі у вій ні?
(«І у мертвих, щоб знали, Є відрада одна: За Вітчизну ми
впали, Та не впала вона». )
8. Який заповіт солдат дає живим? (Від слів «Я вам жити ба -жаю, — що я більше скажу?» до кінця вірша.)
9. Яке значення має цей заповіт для розкриття теми вірша?
(Це кульмінаційний момент, у якому утверджується думка
про непереможність життя.)
10. Визначте головну думку вірша. (Воїн загинув, але врятував
Батьківщину. )
11. Які художні засоби використовує автор? ( Епітети: «в без-іменнім болоті», «блиски сліпучі», «щебет пташиний»,
«грозяний час». Метафори: «пітьма наступила», «машини
рвуть повітря в путі», «смерть мене обділила». Порівняння:
«фронт горів з виднокраю, мов на тілі рубці», «ви повинні
там, браття, всі стоять, як стіна». Розмовна лексика:
«може», «можливо», «кат».)
12. Яке значення має звертання, що повторюється у тексті?
(У вірші кілька разів повторюються звертання «браття»,
«о брати наші звірені», «побратими». Вони підкреслюють
довірливий тон розмови мертвого солдата з живими, його
нерозривний зв’язок із народом.)
; Творча робота
Порівняйте переклад А. Малишка з оригіналом твору.
(Перекладач зберіг головну ідею твору. Збережена строфіка вірша,
лексика, синтаксис, художні засоби (епітети, метафори, порів -няння). )
; Виразне читання вірша О. Твардовського «На карб не ставте дотепер мені…»
(1966 р.) ( У перекладі А. Гризуна. Вірш можна прочитати російською мовою. )
; Аналіз вірша. Бесіда
1. Визначте тему цього вірша. ( Тема війни, що минула. )
2. Хто ліричний герой твору? (Ліричний герой — солдат, який
прийшов живим із тієї страшної війни.)
3. Яка форма поезії? ( Монолог живого солдата.)
4. Про що цей вірш? (Це вірш-сповідь людини, яка відчуває вну-трішню провину перед тими, хто поліг на війні. )
5. У яких рядках викладена ця думка? ( «Що міг, та не зумів
їх зберегти, — Не в тому річ, але ж, але ж, але ж…»)
6. Знайдіть у вірші повтор. Яка його роль у творі? (Він підсилює
душевні переживання героя. )
III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
; Робота з підручником
1. Опрацюйте теоретичний матеріал (підручники Н. І. Дорофеєвої
та С. П. Касьянової «Зарубіжна література», с. 257, В. Фе-сенко «Зарубіжна література» (2007), с. 239).
2. Дайте відповіді на запитання підручника.
; Узагальнююча бесіда
1. Що спільного і відмінного у проаналізованих віршах?
(Спільною є тема війни, розповідь від першої особи. Відмінне
те, що у першому вірші розповідь ведеться від імені загиблого
солдата, а у другому — від імені живого.)
2. Яку проблему порушує автор у цих поезіях? (Проблему по-двигу простих солдатів у Великій Вітчизняній війні та про -блему історичної пам’яті й моральної відповідальності перед
тими, хто загинув на війні. )
3. Яке ваше враження від прочитаних творів? Чи сподобалися
вони вам?
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитайте оповідання Г. Белля «Подорожній, коли ти
прийдеш у Спа…»; підготуйте інформацію про життя і творчість
письменника.
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "ТЕМА ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ У ВІРШАХ О. ТВАРДОВСЬКОГО «Я ПОЛІГ БІЛЯ РЖЕВА…», «НА КАРБ НЕ СТАВТЕ ДОТЕПЕР МЕНІ…»", із категорії "Уроки", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
- Уроки
- 09.04.2014
- 2163