ТЕМА: ОБРАЗ ХОРОБРОГО ЛИЦАРЯ АЙВЕНГО В РОМАНІ В. СКОТТА «АЙВЕНГО»




 
УРОКИ № 21—22 
ТЕМА: ОБРАЗ ХОРОБРОГО ЛИЦАРЯ АЙВЕНГО В РОМАНІ В. СКОТТА «АЙВЕНГО» 
Мета: проаналізувати образ головного героя роману, розкрити його роль у  втіленні авторських ідеалів; розвивати навички виразного читання, переказу, усного мовлення, уміння характеризувати художній образ; сприяти вихованню мо ­ 
ральних якостей учнів. 
Обладнання: текст роману «Айвенго» (на вибір учителя), виставка учнівських малюнків; під­ 
ручники Н. І. Дорофеєвої, С. П. Касьянової «Зарубіжна література», В. Фесенко 
«Зарубіжна література» (2007). 
Тип уроку: комбінований. 
Очікувані результати: учні виразно читають і переказують близько до тексту ключові 
епізоди роману; характеризують образ головного героя твору; висловлюють 
особисте ставлення до проблем, порушених у романі, підтверджуючи свою 
позицію цитатами з  тексту. 
Перша заповідь лицарства: викресли 
з книги твого життя те, що заносив у неї 
до цього часу — занепокоєння, невпевне-ність, брехню. А замість викресленого 
впиши лише одне слово — «відвага». 
Пауло Коельо, сучасний бразильский 
письменник, «Книга волхва світла» 
Хід уроку 
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 
; Слово вчителя 
В. Скотт у романі «Айвенго» писав: «Лицарство… воно дже -рело найчистіших й найшляхетніших прихильностей, опора при -гніченим, захист ображеним, оплот проти свавілля володарів! Без 
нього дворянська честь була б пустим звуком. І свобода знаходить 
найкращих покровителів у лицарських списах і мечах!» 
Кого ж називали лицарями? Звичайно, сміливих, мужніх, 
відважних людей, які готові були у будь-який момент прийти 
на допомогу всім, хто потерпає. 
У словнику В. І. Даля можна прочитати таке тлумачення 
цього поняття: «Рыцарь — конный витязь старины, когда ручной 
бой, меч и латы решали дело; конный латник дворянского сосло -вия; член рыцарского ордена, братства; честный и твердый рато-ватель за какое-либо дело, самоотверженный заступник». 
Відомо, що чоловіки прагнули бути лицарями, ними завжди 
захоплювалися жінки. На нашому уроці ми поговоримо про доб -лесного лицаря Айвенго — головного героя роману В. Скотта. 
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І  ЗАВДАНЬ УРОКУ 
III. СПРИЙНЯТТЯ І  ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 
; Презентація учнями створеної реклами роману В. Скотта «Айвенго» 
(3—4 роботи ) ( Рекламні роботи учнів можна переглядати на  наступних уроках .) 
; Робота з  епіграфом 
1. Як ви розумієте слова П. Коельо, що виступають епіграфом 
уроку? 
2. Як епіграф перегукується з тлумаченням поняття «лицар-ство», яке пропонує В. І. Даль? Знайдіть спільні риси. 
; Вікторина «Що ти знаєш про Айвенго»? 
1. З якої родини походив Айвенго? ( Він був сином англосак-ського феодала Седріка Роттервудського, який пишався дав-ністю й честю свого старовинного роду. ) 
2. У яких країнах побував герой? (Палестина, Венеція, Франція, 
Генуя.) 
3. Кому служив Айвенго? ( Королю Річардові I. ) 
4. Що було зображено на його щиті? ( Дуб, вирваний із коренем.) 
5. Під яким іменем виступав Айвенго на турнірі? ( Лицар 
Позбавлений Спадку. Так було написано на його щиті.) 
6. Хто став переможцем першого дня турніру? ( Айвенго.) 
7. Із ким став Айвенго на двобій? ( Із Бріаном де Буа гіль бером. ) 
8. Хто допоміг Айвенго у вирішальному поєдинку на лицар -ському турнірі? ( Чорний Лицар.) 
9. Як звали даму серця Айвенго? ( Леді Ровена.) 
; Захист-представлення «портретів» Айвенго, створених учнями 
; Робота з  підручником 
1. Розгляньте портрети Айвенго, представлені на сторінках під-ручника. 
2. Чи відповідають вони вашим уявленням про героя? 
; Виразне читання 
Знайдіть і зачитайте портрет Айвенго, коли він в одязі пі -лігрима з’явився в домі Седріка (р. IV). Як поводився герой? Що 
в його поведінці приваблює читача? 
; Бесіда з  учнями 
1. Чому батько вигнав Айвенго з дому? ( Через те, що він по-кохав леді Ровену.) 
2. Що розповів Бріан де Буагільбер про Айвенго в домі Седріка? 
( Про те, що саме Айвенго вибив із сідла хороброго лицаря 
Храму. Бріан де Буагільбер зауважив, що «жоден із його то -варишів не зміг перевершити у військовому мистецтві цього 
юного воїна».) 
3. Із якою метою Айвенго відвідує батьківський дім, переодяг-нувшись пілігримом? (Мабуть, щоб перед турніром побачи-тися з рідними, леді Ровеною.) 
4. Кому відкрився Айвенго? ( Свинопасу Гурту. Окрім того, він 
попросив його бути своїм зброєносцем.) 
; Переказ тексту 
Перекажіть, як Айвенго врятував єврея Ісаака від жорстоко-сті храмовника. Які лицарські риси Айвенго виявились у цьому 
епізоді? Як єврей віддячив юнакові? 
; Бесіда за  змістом VIII—XII розділів 
1. Чому Айвенго не відкрив свого обличчя під час турніру? 
2. Що свідчить про надзвичайну силу, мужність і витривалість 
Айвенго під час турніру? 
3. Як сприйняли появу героя леді Ровена, Седрік, Фрон де Беф? 
; Творче завдання «Рольова гра» 
Розкажіть від імені Айвенго, що з ним сталося після турніру. 
; Виразне читання або інсценізація монологу Айвенго про лицарство (розділ XXIX ) 
; Бесіда за  змістом прочитаного (чи побаченого) 
1. Подумайте, чому Айвенго так цінує лицарство? 
2. Що означали для героя лицарський дух, лицарська честь? 
3. Чи дотримується Айвенго законів лицарства? 
; Творче завдання 
На основі прочитаного визначте закони лицарства, про які 
із захопленням говорить герой. 
; Бесіда з  учнями 
1. Чи пробачив Седрік свого сина? ( Так.) 
2. Як ставився до Айвенго король Річард? ( Айвенго був його 
улюбленцем. Король Річард гостював на весіллі свого вірного 
підданого. ) 
3. Як Айвенго характеризує той факт, що він став захисником 
Ребекки під час суду над єврейкою? ( Він був дуже порядною 
людиною і пам’ятав добро, яке йому зробила ця дівчина. ) 
4. Як склалася доля Ровени та Айвенго? ( Вони одружилися 
й жили довго і щасливо.) 
5. Що відомо про подальшу долю героя? ( Айвенго був вірними 
васалом свого короля і, користуючись його прихильністю, 
міг би досягти високих почестей. Але передчасна загибель 
Річарда у Франції перекреслила всі сподівання Айвенго.) 
; Бесіда з  учнями за  уривком із  кінофільму «Балада про доблесного лицаря 
Айвенго» 
1. Чи бачили ви цей кінофільм? Яке ваше враження від нього? 
2. Чи відповідає образ Айвенго, створений у фільмі, образові 
літературного персонажа? 
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 
; Проблемні завдання 
Визначте, втіленням яких ідеалів автора є образ Айвенго. 
(Айвенго виступає втіленням честі, порядності, вірності обов’язку 
та коханій, відданості, доброчинності, благородства, шляхет-ності. Разом із тим автор показує залежність особистості від 
суспільних процесів.) 
Подумайте, чим приваблює сучасного читача образ Айвенго. 
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Напишіть «Щоденник Айвенго», у якому спробуйте 
відобразити його переживання, роздуми, мотивацію вчинків; добе-ріть цитатний матеріал до образів Ровени та Ребекки; створіть пор -трети обох героїнь (творче завдання виконується за бажанням учнів)..
Вітаємо вас на сайті ForFun.pp.ua! Зараз ви переглядаєте матеріал під назвою "ТЕМА: ОБРАЗ ХОРОБРОГО ЛИЦАРЯ АЙВЕНГО В РОМАНІ В. СКОТТА «АЙВЕНГО»", із категорії "Вальтер Скотт", який є складовою архіву нашої безкоштовної бібліотеки. На сторінках нашого сайту ви знайдете багато матеріалів: ГДЗ, творів переказів, конспектів, презентацій, ДПА, ЗНО, методички, посібники до уроків та багато іншого. На сайті  доступний швидкий пошук та безкоштовний доступ до будь-якого матеріалу. Легкого навчання та викладання!
 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!
Реєстрація | Вхід